Wybierz kontynent

Perły muzyki polskiej – koncert muzyki dawnej

Fot. Ambasady GOV

Artystka zaprezentowała utwory polskiej muzyki dawnej, ludowej oraz tradycyjnej, będące inspiracją twórczości Fryderyka Chopina. Zaprezentowane zostały również kompozycje prof. Marii Pomianowskiej dedykowane zrekonstruowanym instrumentom.  Profesor Maria Pomianowska opowiadała także o procesie rekonstrukcji zapomnianych staropolskich instrumentów oraz o ich udziale w muzyce do filmu „Chłopi”, który był polskim kandydatem do nagrody Oskara.  Ambasador Adam Burakowski wygłosił okolicznościowe przemówienie. W ramach tego wydarzenia została również zorganizowana wystawa przybliżająca życie i twórczość Fryderyka Chopina. Wystawę, która powstała we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, zrealizowało Muzeum Fryderyka Chopina.

Koncert jest podróżą po świecie polskiej muzyki ludowej i klasycznej od epoki średniowiecza do współczesności. Od dawna wiadomo, że w muzyce klasycznej sięganie do folkloru wiąże się z fascynacją dawnością, specyficznością i prostotą muzyki ludowej. Jej własne, autonomiczne piękno może być pierwszą przyczyną zainteresowania profesjonalnego twórcy. Choć utwory polskich kompozytorów pisane są głównie na instrumentarium klasyczne, swoim bogactwem fakturalnym zachęcają do poszukiwania dla nich innych barw, a przez to wartości brzmieniowych. Przez zestawienie brzmień klasycznych z ludowymi powstaje artystyczny przekaz adresowany do bardzo szerokiego odbiorcy ulokowanego we współczesnej rzeczywistości.

W koncercie przedstawione zostaną dzieła kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki zaaranżowane na instrumenty klasyczne, ludowe i dawne. W programie pojawią się też utwory ludowe z różnych zakątków Polski. Ważnym elementem spinającym całość programu jest improwizacja wynikająca z inspiracji muzyką wybitnych kompozytorów polskich oraz rytmów i melodii polskiej wsi. W ten sposób „Perły muzyki polskiej” tworzą homogeniczną całość o nowatorskim charakterze.

Wydarzenie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie i przyciągnęło ok. 150 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele DIRCO, korpusu dyplomatycznego, środowisk akademickich, opiniotwórczych, artystycznych, mediów i Polonii.

 

Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj