Wybierz kontynent

Warszawa: w tym roku budżet obywatelski ze zmianami

Do 21 stycznia można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego. W tym roku są zmiany, m.in. nowy poziom głosowania - lokalny, inaczej też zostaną rozdysponowane pieniądze z budżetu miasta.

Fot. PAP

Radny Mariusz Budziszewski opowiedział PAP o kilku najważniejszych zmianach wprowadzonych przez Radę Warszawy.

"Jeśli chodzi o zmiany to jedną z najważniejszych rzeczy jest kwestia trzeciego poziomu możliwości głosowania - lokalnego. Dotychczas były tylko dwa poziomy: dzielnicowy i ogólnomiejski. A w tej chwili możemy głosować również lokalnie" - powiedział.

Dzielnice mogły określić ilość i granice takich obszarów lokalnych i Mokotów ma ich 8; Bielany 7; Białołęka, Praga Południe, Śródmieście, Wawer i Wola - 4; Bemowo, Ochota, Targówek, Ursynów - 3; Praga Północ, Ursus, Wilanów, Włochy, Żoliborz - 2. Dwie dzielnice: Wesoła i Rembertów z tego nie skorzystały, więc tam nie będzie obszarów lokalnych.

"To jest trochę powrót do tego, co było na początku, gdy powstawał budżet partycypacyjny. Wtedy była możliwość głosowania nie tylko na projekty dzielnicowe, ale też na trochę mniejsze" - ocenił radny.

Zmienił się też w związku z tym podział kwot. Mniej pieniędzy zostanie przekazane na poziom ogólnomiejski, a więcej na lokalny.

Będzie też możliwość łączenia projektów tzn. jeżeli projekty będą dotyczyły tej samej nieruchomości, to autorzy różnych projektów będą mogli się dogadać i wybrać jeden wspólny. "Co najważniejsze od tego roku można tzw. projekty miękkie, np. koncerty, teatrzyki, realizować na obszarach nienależących do miasta, np. na terenach wspólnot" - dodał radny.

Po konsultacjach odpadło tzw. głosowanie negatywne. "Takie zafunkcjonowało w Polsce chyba tylko raz - w Sopocie. Ono powoduje, że zwiększa się poziom antagonizowania projektów, a my chcemy, żeby ten budżet był raczej głosowaniem pozytywnym, a nie negatywnym - przeciwko innym projektom" - zaznaczył.

Jak zauważył radny Budziszewski zmiany były potrzebne, gdyż można zaobserwować stagnację w budżecie obywatelskim. "Ilość osób, która bierze udział w głosowaniu nie zwiększa się a nawet zmniejsza. Uważam, że zejście na poziom lokalny może spowodować większe zainteresowanie mieszkańców" - dodał.

Do 21 stycznia można zgłaszać swoje pomysły do 12. edycji budżetu obywatelskiego. Nie trzeba być zameldowanym w Warszawie ani pełnoletnim, by zgłosić projekt. W najbliższych dniach odbędzie się szereg wydarzeń i działań informacyjnych związanych z budżetem obywatelskim.

W sobotę, 11 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w Centrum Kreatywności Targowa, przy ul. Targowej 56, eksperci będą wspierać pomysłodawców w pisaniu projektów. Do 21 stycznia w dzielnicach odbywać się będą spotkania dla mieszkańców organizowane przez koordynatorów budżetu. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o obszarach lokalnych oraz uzyskać wskazówki i porady, dotyczące zgłaszania pomysłów. Terminy wszystkich spotkań dzielnicowych dostępne są na miejskiej stronie o budżecie obywatelskim. Przez cały okres zgłaszania projektów pracownicy merytoryczni będą udzielać informacji telefonicznych i odpowiadać na maile.

Od 22 stycznia do 15 kwietnia projekty będą oceniane. Głosowanie rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 15 czerwca. Oficjalne wyniki głosowania zostaną ogłoszone 1 lipca. (PAP)

mas/ jann/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj