CONSTELACIÓN CZARNYSZEWICZ to wielowymiarowy multimedialny projekt, na który składa się wiele różnorodnych działań performatywnych, muzycznych, akcji teatralnych oraz instalacji artystycznych rozłożonych w czasie i przestrzeni w kilku miastach. Jego głównym celem jest promocja polskiego pisarza Floriana Czarnyszewicza, który umarł w Argentynie.
Wszystkie autonomiczne działania artystyczne łączą się w jedną całość złożonego wirtualnego projektu teatralnego w internecie, tworząc intrygującą narrację - portret zapomnianego emigracyjnego pisarza.
W pierwszej części performance oparty został na motywach niezwykłej biografii Czarnyszewicza, odnosząc się do 30 lat jego pracy w roli robotnika w wielkiej rzeźni przemysłowej w Berisso. Ważnymi elementami opowieści są reminiscencje z Polesia krainy marzeń, dzieciństwa, młodości: motyw lasu i białego śpiewu “leśnego” - motyw wędrownego dziada-opowiadacza baśni i legend poleskich. Następnie działania artystyczne będą kontynuowane w latach 2025-2026 w przestrzeniach miejskich w kilku argentyńskich miastach, z którymi związany był Florian Czarnyszewicz i emigracja polska: Buenos Aires, Berisso, Cordoba, Villa Carlos Paz, Commodoro Rivadavia.
CONSTELACIÓN CZARNYSZEWICZ tworzy doświadczona grupa polskich niezależnych artystów wielu dziedzin mających za sobą liczne realizacje teatralne i performances zarówno w Polsce jak i na świecie. Są to Dariusz Błaszczyk - reżyser teatralny i filmowy, light designer i artysta multimedialny, Zbigniew Olkiewicz - aktor i performer legendarnego teatru alternatywnego AKADEMIA RUCHU, reżyser spektakli teatralnych w Hiszpanii, Jacek Hałas - kompozytor, multiinstrumentalista, śpiewak, członek niezliczonych projektów muzycznych i teatralnych, Jarosław Siejkowski - przez wiele lat związany z Teatrem Biuro Podróży z Poznania, obecnie zaś z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu, aktor i producent oraz organizator warsztatów i prelekcji.
Florian Czarnyszewicz – żołnierz, robotnik, pisarz i polski patriota. Tak w kilku słowach – i jakże wyczerpująco – scharakteryzowany został przez bliskich ten zwykły/niezwykły człowiek – Polak w Argentynie. To właśnie w kraju nad La Platą tworzył – pięknie, nieszablonowo, wzruszająco… Tak, że pierwszą jego powieść Nadberezyńcy, napisaną w oparciu o losy swoje i bliskich, okrzyknięto epopeją szlachty zaściankowej na Kresach. Wydana w 1942 r. z inicjatywy Circullo Argentino Polonia Libre była jego późnym debiutem. Jej krajowe pierwsze wydanie miało miejsce dopiero po upadku komuny w Polsce, gdyż twórczość Czarnyszewicza jako głęboko patriotyczna i chrześcijańska objęta została w PRL cenzurą.