W styczniu 1991 roku Front Ludowy Łotwy wybudował w Rydze barykady, które stały się przykładem pokojowego protestu przeciwko ZSRR. W odpowiedzi na krwawe zajścia w Wilnie, 13 stycznia 1991 roku mieszkańcy Rygi podjęli zdecydowane działania obronne.
Na ulicach łotewskiej stolicy postawiono barykady, które miały stanowić linię obrony dla kluczowych obiektów: gmachu Rady Najwyższej, budynku telewizji, a także strategicznie ważnych mostów i innych punktów miasta. Kulminacyjnym i zarazem najtragiczniejszym momentem tych wydarzeń okazał się 20 stycznia 1991 roku.
Tego dnia doszło do próby przejęcia kontroli nad budynkiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przez siły milicyjne. W rezultacie wywiązała się strzelanina w sercu miasta, w której zginęło 5 osób. Dla upamiętnienia bohaterskiej postawy obrońców barykad, władze niepodległej Łotwy ustanowiły w 1997 roku dzień 20 stycznia świętem państwowym.
Jest to wyraz hołdu dla tych, którzy stanęli w obronie wolności swojego kraju. Ambasada RP w Rydze wspólnie z Łotyszami wspomina ten dzień oraz historyczne wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz suwerenności Łotwy.
Attaché Obrony płk Tadeusz Słomczewski i ppłk Karol Dąbrowski wzięli udział w uroczystych obchodach pod Pomnikiem Wolności.