Wybierz kontynent

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Na obchodach 80 wkroczenia wojsk sowieckich do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau zbrakło przedstawicieli Rosji.

Fot. Serwis Rzeczpospolitej Polskiej

20 lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu,  Tego dnia 80 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz. Były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau pozostaje jednym z najważniejszych symboli pamięci o Holokauście. Wraz z tysiącami grobów, pomników i miejsc pamięci na całym świecie stanowi świadectwo okrutnych zbrodni i hołd złożony ich ofiarom.

27 stycznia br. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę jego wyzwolenia. Licznie zgromadzeni uczestnicy oddali hołd okrutnie zamęczonym i zamordowanym ofiarom hitlerowskiej machiny śmierci. Cześć ofiarom oddali m. in. Byli Więźniowie, potomkowie ofiar, Prezydent Polski wraz z Małżonką, 61 delegacji państwowych i organizacji międzynarodowych m.in.: Król Zjednoczonego Królestwa Karol III, Prezydent Francji i Prezydent wraz z Kanclerz i Prezydent Niemiec. Wśród zaproszonych gości był również Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Wśród osobistości z Polski stawił się również Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Lech Parell.

Pierwsze lata Auschwitz
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Dwa lata później utworzyli Auschwitz II-Birkenau, w którym wybudowali infrastrukturę do zabijania na masową skalę Żydów, przede wszystkim komory gazowe i krematoria. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć kilkudziesięciu podobozów, w których wykorzystywano więźniów do niewolniczej pracy.

Ogrom ludobójstwa w Obozie Pracy Auschwitz jest trudny do szczegółowego zewidencjonowania.Według najnowszych badań Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, w tym około miliona Żydów. Zginęło w obozie nie mniej niż 70 tysięcy Polaków, 21 tysięcy Romów, 14 tysięcy sowieckich jeńców wojennych i około 12 tysięcy więźniów innych narodowości, między innymi Czechów, Białorusinów, Jugosłowian, Francuzów, Niemców i Austriaków.

Wieńce pod ścianą straceń
Uroczystości rozpoczęły się rankiem 27 stycznia: kilkudziesięciu ocalałych - byłych więźniów niemieckich obozów, a także prezydent Andrzej Duda, złożyli w poniedziałek rano wieńce i znicze przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I. Było to pierwsze z wydarzeń obchodów 80. rocznicy oswobodzenia obozu.

80 rocznica wyzwolenia KL Auschwitz.
Fot. Jarek Praszkiewicz PAP. Domena publiczna.

 

W przejmującej scenerii, wśród pustych baraków, byli więźniowie przed Ścianą Straceń złożyli znicze i wieniec z biało-niebieskich kwiatów, układających się w pasy - w jego centrum widniał czerwony trójkąt z literą "P", symbolizujący polskich więźniów politycznych, których Niemcy osadzali w swoich obozach. Niektórzy z ocalałych mieli zawiązane chusty w biało-niebieskie pasy, przypominające obozowe pasiaki. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec z biało-czerwonych kwiatów.

Bojkot obchodów przez Federacje Rosyjską
W uroczystościach nie wzięli udziału przedstawiciele Federacji Rosyjskiej.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew, cytowany przez RIA Nowosti podkreślił, że Rosja będzie świętować tę rocznicę "jak należy". Jednocześnie, posądził organizatorów obchodów o celowe umniejszanie zasług żołnierzy Armii Czerwonej jako wyzwolicieli obozu.

 

80 rocznica wyzwolenia KL Auschwitz. Modlitwa międzywyznanowa.
Domena publiczna

 

Po modlitwie wielowyznaniowej w intencji wszystkich Więźniów i Ofiar Zamordowanych przez Niemców w KL Auschwitz oraz w innych miejscach kaźni zapalono znicze pamięci.

Świadek zbrodni zabiera głos

W czasie obchodów głos zabrała była więźniarka obozu Pani Janina Iwańska, która w swojej wypowiedzi podkreśliła, że niemożliwym jest określenie, ile osób tak naprawdę straciło życie w Auschwitz.

 

80 rocznica wyzwolenia KL Auschwitz. Janina Iwańska, była więźniarka obozu.
Domena publiczna. PAP

 

- Trudno jest nawet policzyć dokładnie, ile osób w tym obozie zginęło, ponieważ większość była rejestrowana, miała swoje numery, oznaczenia, ale było i tak, że przywożono więźniów z innych państw i w ogóle bez rejestracji, bez niczego przeprowadzano bezpośrednio do komór gazowych i krematoriów. Mniej więcej liczy się, że około miliona Żydów zostało zamordowanych w ten sposób, że bezpośrednio szli z rampy do komór gazowych, ale nikt nie wie, ile naprawdę ich zginęło – stwierdziłą Janina Iwańska. 

Polskie Radio, PAP. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. PowiemPolsce.pl 

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj