
Ambasada RP i Instytut Polski w Pekinie we współpracy z ambasadami Izraela i Niemiec zorganizowały dwa wydarzenia z okazji obchodzonego na pamiątkę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który w tym roku miał wymiar szczególny ze względu na 80. rocznicę zakończenia działalności tego symbolu Zagłady.
22 stycznia zaproszeni przez cztery placówki chińscy dziennikarze, naukowcy, blogerzy i studenci mieli okazję zwiedzić oddalone o tysiące kilometrów od Pekinu Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau dzięki transmitowanemu na żywo spacerowi z przewodnikiem. Po poruszającej transmisji, której siła oddziaływania nie ustępuje osobistej wizycie w Muzeum, widzowie mieli dodatkowo okazję porozmawiać z dwiema ekspertkami: Hanną Radziejowską, dyrektor berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego, oraz Nofar Shimshi, szefową Działu Edukacyjnego Yad Mordechai – izraelskiego muzeum, któremu patronuje Mordechaj Anielewicz.
23 stycznia ambasadorowie i inni dyplomaci reprezentujący kilkadziesiąt państw uczestniczyli w oficjalnej uroczystości z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowanej w Ambasadzie RP w Pekinie. Uczestnicy ceremonii mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau wystawę poświęconą obozowi, oddać symboliczny hołd ofiarom Zagłady w specjalnie na tę okazję zaaranżowanej „Przestrzeni Pamięci”, wysłuchać dyskusji Hanny Radziejowskiej i Nofar Shimshi na temat wyzwań, przed którymi staje nauczanie o Holokauście osiem dekad po zakończeniu wojny, kiedy odchodzą ostatni naoczni świadkowie tych tragicznych wydarzeń, a na koniec obejrzeć wstrząsający film fabularny o konferencji w Wannsee.
W swoim wystąpieniu podczas uroczystości ambasador Jakub Kumoch podzielił się z zebranymi osobistą historią na temat Zagłady. Przypomniał również o kierowanych w czasie trwania II wojny światowej do przywódców antyhitlerowskiej koalicji, jak wiadomo – bezskutecznych, apelach o podjęcie działań, które mogłyby zatrzymać, a przynajmniej spowolnić, mordowanie Żydów, odczytując jedną z polskich depesz dyplomatycznych z tego okresu.