Wybierz kontynent

Upamiętnienie 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Fot. Ambasady GOV

Wystawa przedstawia historie akcji ratowniczych w trzynastu krajach Europy: Chorwacji, Danii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Litwie, Holandii, Polsce, Rumunii, Słowacji, Ukrainie i Estonii. Relacje zarówno ratowników i ocalałych osadzone w szerszym tle historycznym ukazują prawdziwe historie ludzi którzy walczyli o najwyższą wartość – ludzkie życie. Jeden z elementów wystawy prezentował działania dyplomatów wykorzystujących swoje placówki do pomocy osobom zagrożonym zsyłką do obozów koncentracyjnych.

Otwarcia wystawy dokonał Chargé d'affaires a.i. p. Aleksander Pociej, który w swoim przemówieniu zaakcentował fakt, że Żydzi stanowili integralną część naszych społeczności (nie tylko europejskich). Podkreślił, że Holokaust jest lekcją dla przyszłych pokoleń, a Pałac Europy jest właściwym miejscem by o tym przypominać.
W prezentacji wystawy brali udział także p. Rafał Rogulski, dyrektor European Network Remembrance and Solidarity z siedzibą w Warszawie oraz p. Piotr Trojański, prof. UKEN, który wprowadził uczestników w tematykę wystawy. Gościem specjalnym podczas otwarcia był przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Theodoros Roussopulous.

Uczestnicy otwarcia wystawy mieli także okazję obejrzeć film wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej – „Paszporty Paragwaju”. Film opowiada o działalności w Szwajcarii grupy Aleksandra Ładosia, czyli nielegalnej polsko-żydowskiej struktury, zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej.

Wydarzeniem będącym momentem kulminacyjnym obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu było wystąpienie podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w dn. 29.01 Naczelnego Rabina Izraela, przewodniczącego Yad Vashem Memorial, urodzonego w Piotrkowie Trybunalskim – p. Meir Lau. Rabin Lau przywołał żywe wspomnienia ze swojej deportacji w dzieciństwie, utraty rodziny i warunków wyzwolenia. Jako jeden z nielicznie ocalałych z obozu w Buchenwaldzie, potępił w swoim przemówieniu antysemityzm, który wciąż jest obecny w Europie w XXI w.

Zgodnie z przyjętym zwyczajem, uczestnicy sesji ZPRE złożyli przed Pałacem Europy wieńce ku pamięci osób, które straciły życie w obozie Auschwitz – Birkenau.

European Network Remembrance and Solidarity został powołany na mocy deklaracji ministrów kultury Niemiec, Węgier, Słowacji i Polski z 2 lutego 2005 r. Celem tej inicjatywy jest wspieranie dialogu na temat historii Europy w XX wieku. Siedziba sekretariatu ENRS znajduje się w Warszawie.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj