W Polsce 94% pracujących kobiet w wieku 40-55 lat doświadcza objawów menopauzy, a niemal połowa z nich (46%) zmaga się jednocześnie z sześcioma lub więcej dolegliwościami. 83% kobiet deklaruje, że objawy te wpływają negatywnie na ich życie zawodowe, a aż 42% z powodu menopauzy rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. Co więcej, 51% badanych nie czuje się komfortowo mówiąc otwarcie o swoich potrzebach zdrowotnych w miejscu pracy, a to prowadzi do izolacji i niezrozumienia.

Dane te pochodzą z raportu „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym” przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie Kulczyk Foundation w sierpniu 2024 roku. Wyniki badania pokazują, że potrzeby kobiet w wieku okołomenopauzalnym są niedostrzegane w polskich miejscach pracy, co może prowadzić do obniżenia efektywności zawodowej, wycofywania się z życia zawodowego i pogłębiania się problemów zdrowotnych.
To właśnie temat transformacji menopauzalnej w kontekście zdrowia psychicznego, wsparcia społecznego i rynku pracy stał się punktem wyjścia do rozmowy w pierwszym odcinku nowego podcastu „Rozmowy o zdrowiu z Kliniki.pl”. Psycholożka i ekspertka Instytutu Zdrowia THINKTANK, Dorota Minta - prowadząca cały cykl podcastów i od lat współpracująca z Kliniki.pl, gdzie dzieli się swoją ekspercką wiedzą - rozmawia z Anną Samsel z Kulczyk Foundation o skutkach przemilczania zdrowotnych potrzeb kobiet oraz możliwych rozwiązaniach, które mogą wprowadzić pracodawcy.
„Menopauza to nie tylko problem zdrowotny, ale także społeczny i ekonomiczny. Ignorowanie tego tematu na rynku pracy oznacza marginalizowanie milionów kobiet” - podkreśla Dorota Minta.
Z perspektywy demograficznej i ekonomicznej, skutki te mogą być poważne. W sytuacji starzejącego się społeczeństwa i rosnących problemów kadrowych, marginalizacja doświadczonych pracownic może prowadzić do strat nie tylko indywidualnych, lecz także systemowych.
Odcinek można odsłuchać w serwisie kliniki.pl pod linkiem: Rozmowy o zdrowiu z Kliniki.pl
Dlaczego warto posłuchać tego podcastu?
Podcast „Rozmowy o zdrowiu z Kliniki.pl” to cotygodniowa seria, jedyna w której eksperci i ekspertki w tak kompleksowy sposób rozmawiają z Dorotą Mintą o aktualnych wyzwaniach związanych z ochroną zdrowia w Polsce. Oprócz menopauzy w pracy, kolejne odcinki poruszą m.in. tematy:
- AI w medycynie. Jak sztuczna inteligencja wpływa na dostępność, jakość i efekty usług medycznych w każdym obszarze zdrowia. Ten temat został omówiony w drugim, już opublikowanym, odcinku podcastu.
- Jak przetrwać burzę, czyli jak świadomie wspierać psychiczne swoje nastoletnie dziecko. Jak rozpoznać, kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty i jak wspierać młodych ludzi w trudnych momentach.
- Prehabilitacja jako element wsparcia psychologicznego. Jak przygotować się mentalnie na leczenie lub rehabilitację i dlaczego jest to ważne dla zdrowia pacjenta.
- Jelita jako drugi mózg. Wpływ mikrobiomu jelitowego na zdrowie psychiczne i sposoby poprawy jego funkcjonowania.
- Body shaming a operacje plastyczne. Jak psychologia podchodzi do kwestii zmian wyglądu i jak radzić sobie z presją społeczną dotyczącą wizerunku.
Partnerem serii jest Kulczyk Foundation - organizacja od lat wspierająca działania edukacyjne na rzecz zdrowia kobiet.
Pierwsze dwa odcinki dostępne są na platformie Spotify i we wszystkich popularnych serwisach podcastowych.
O Kliniki.pl
Kliniki.pl to serwis internetowy, który ułatwia pacjentom znalezienie odpowiednich placówek medycznych oraz szybkie i wygodne umawianie wizyt. Od ponad dwóch lat serwis publikuje również „Biuletyn Medyczny Kliniki.pl” - cykl raportów analizujących kluczowe zmiany w ochronie zdrowia w Polsce. Wiosną 2025 roku Biuletyn zyska również formę flasha wideo, który będzie podsumowywać najważniejsze wydarzenia miesiąca i jeszcze bardziej ułatwi dostęp do najistotniejszych informacji.
Źródło informacji: Kliniki.pl