
10 i 18 kwietnia 2025 r. w Konsulacie Generalnym RP w Ałmaty odbyły się uroczyste wręczenia odznaczeń dokonane przez Konsula Generalnego Dariusza Szewczyka.
Odznaka Honorowa „Bene Merito” przyznawana jest za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Decyzją Ministra Spraw Zagranicznych odznaczenie nadano p. Zhandos Karinbayev, p. Manara Kalybekova, p. Kairat Alimgazinov.
10.04.2025 r. wręczono odznaczenie „Bene Merito” p. Kairat Alimgazinov, 18.04.2025 r. wręczono odznaczenie „Bene Merito” p. Manara Kalybekova i p. Zhandos Karinbayev.
Pan Zhandos Auelbekuy Karinbayev od kilkunastu lat związany jest z Polską. Był stypendystą Rządu RP dla młodych naukowców w roku akademickim 2005/2006 w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UMK w Toruniu. Jest autorem 3 książek i ponad 30 artykułów w tym jest współautorem pracy naukowej pt. „Historia stosunków kazachsko-polskich na przykładzie wybitnych postaci obu narodów”. Książka została wydana w j. polskim i j. kazachskim w Warszawie w 2021 roku na okoliczność 30-lecia kazachsko-polskich stosunków dyplomatycznych.
Pani Manara Kalybekova jest pracownikiem naukowym i zastępcą dyrektora w Instytucie Historii i Etnologii im. Walikhanova. Jej zasługą dla promocji Polski w Kazachstanie jest zaangażowanie w opracowywaniu i publikowaniu prac historycznych związanych z deportacją Polaków do Kazachstanu po 1936 roku. Jest autorką ponad 60 prac naukowych dotyczących Polaków w Kazachstanie (od czasów deportacji 1936 r. do repatriacji po 2001 r.). Pod swoją redakcją opublikowała m.in. „Historię deportowanych narodów Kazachstanu (lata 1937-1956)”, „Osadnicy specjalni Kazachstanu: dokumenty i materiały (1930-1956)”. Jest aktywnym członkiem polsko-kazachskiej komisji historycznej.
Pan Kairat Alimgazinov jest związany z Archiwum Prezydenta RK w Ałmaty. Jest niezwykle zaangażowany we współpracę z polskimi historykami także jako członek polsko-kazachskiej komisji historycznej. Brał udział w międzynarodowym projekcie naukowym, dotyczącym historii Polaków XX wieku wspólnie z Instytutem Pileckiego i Muzeum II Wojny Światowej, w ramach którego opracował rozdział wspólnej monografii. Pan Kairat Alimgazinov jest autorem zbiorów dokumentów pt. „Historia Polaków w Kazachstanie” (wydanych przy wsparciu Muzeum II WŚ), „Wojna odtajniona 1941-1945”, „Akta specjalne”. Jest autorem i redaktorem „Kazachstan. XX wiek. Z historii deportacji narodów Kazachstanu”- 4 tomy. Opracował prozopograficzną bazę danych „AMANAT” nt. „Kazachstan. Narody deportowane”. Identyfikował akta deportowanych do Kazachstanu Polaków (z archiwów Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, MSW RK i Prokuratury Generalnej Kazachstanu), opracował Bank personalnych danych deportowanych Polaków (2022- 2023).
Gratulujemy odznaczonym.