Wybierz kontynent

V Dzień Polskiej Flagi w Tartu

Fot. Ambasady GOV

Na program V Dnia Polskiej Flagi złożyły się: m.in. uroczyste podniesienie polskiej flagi na maszt przed Ratuszem, upamiętnienie nieżyjących Polaków i polonofilów z Tartu na moście Kaarsild nad rzeką Matką [Emajõgi]. Punktem kulminacyjnym była ceremonia oddania honorów polskiej fladze: kuranty z wieży ratuszowej z przypisywanym M.K. Ogińskiemu Polonezem a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”, wystąpienia zastępcy burmistrza miasta, Raimonda Tamma i kierownika Ambasady RP w Tallinnie, Artura Orzechowskiego. Tradycyjnie, podczas uroczystości ogłoszono tegorocznego zdobywcę tytułu „Przyjaciel Polski 2025”- jest nim Muzeum Zabawek w Tartu. Wręczony został także „Żabot Marii”, przyznany za wybitne zasługi w promocji Polski i pielęgnowania spuścizny Marii Kruszewskiej-Laidoner mieszkance Tartu - Marge Pärnits, dyrektor programowej Muzeum Zabawek w Tartu i dyrektorce estońskiego Wydawnictwa Małgosia. Następnie odbył się pochód z udziałem władz miasta, Polaków i polonofilów wyposażonych w chorągiewki i kwiaty w polskich barwach. Zgromadzeni przeszli z placu Ratuszowego pod Uniwersytet, gdzie miało miejsce upamiętnienie nadania miastu 9 maja 1584 roku przywileju używania polskiej flagi: po wystąpieniach polonofilów, prof. Anti Selarta i prof. Arne Merilai, pod tablicą dedykowaną królowi Stefanowi Batoremu złożono kwiaty.

Kolejnym wydarzeniem był spacer kulturalny „Polskim szlakiem przez Tartu” pod przewodnictwem dyrektora Biblioteki Miejskiej, Ülo Treikeldera i kustosza Muzeum Miejskiego, Antsa Siima. Spacer zakończył się piknikiem majówkowym na pl. Ratuszowym. Ambasada częstowała gości nowalijkami z Zielników Polskich w Estonii – naparami z pierwiosnka i mięty, miodami, wypiekami z płatkami kwiatów i ziarnami. Oficjalny program obchodów Dnia Polskiej Flagi w Tartu zakończył koncert i lektura poezji Zbigniewa Herberta „Kiedy świat stanie” ([Kui maailm jääb seisma]. Wiersze w tłumaczeniu Hendrika Lindepuu, opracowane muzycznie i wykonane zostały przez Tõnisa Mägi, Kärt Johanson, Aina Agana i Andre Maakera w podziemiach pałacu Estońskiego Związku Literatów.

W tym roku po raz pierwszy placówka zorganizowała równolegle polskie stoisko na Targach Książki, odbywających się 6 maja w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Prima Vista na pl. Ratuszowym. W jego programie znalazły się: ekspozycja publikacji dedykowanego literaturze polskiej Wydawnictwa Hendrika Lindepuu, warsztaty edukreacyjne prowadzone przez Martę Adamczyk/Ambasada RP w Tallinnie/ wokół najnowszej polskiej książki dla dzieci „Ennenägemata imed“ [Cuda niewidy] Marianny Oklejak (wyd. Koolibri, tłum. Liisi Laineste). Na głównej scenie Targów Książki odbyła się także prezentacja najnowszych polskich publikacji i ekspozycji: Sławomira Borowska-Peterson /Ambasada RP w Tallinnie/ rozmawiała z wydawcami i promotorami polskiej literatury - Hendrikiem Lindepuu i Kadri Rahusaar.

Popularnością cieszyły się loteria polskich książek i kosza piknikowego na literacką majówkę oraz kawiarnia języka i kultury polskiej, poprowadzona przez Marcina Raimana – lektora języka polskiego na Uniwersytecie w Tartu. Wg danym burmistrza Tartu 6 maja w na Targach Książki na pl. Ratuszowym można było kupić 300 tytułów polskich autorów w tłumaczeniu na język estoński.

W wydarzeniach licznie wzięli udział przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, świata polityki, nauki i kultury, mieszkańcy miasta oraz studenci i międzynarodowa kadra naukowa. Aktywnie współtworzyli je przedstawiciele społeczności polskiej w ośrodku uniwersyteckim, m.in. delegowany przez NAWA lektor języka polskiego na UT Marcin Raiman, dziekan Baltic Defence College, profesor Zdzisław Śliwa oraz Tomasz Jagieła, prezes Oddziału w Tartu Związku Polaków w Estonii „Polonia”.

Wielkoformatowe przedsięwzięcie publiczne zostało przygotowane i zorganizowane przez Ambasadę RP w Tallinnie. Zrealizowano je w ścisłej współpracy i przy współfinansowaniu Urzędu Miasta Tartu, MFL Prima Vista, Uniwersytetu w Tartu, Muzeum i Biblioteki Miejskiej oraz biur obchodów Estońskiego Roku Książki 2025 i Tartu – Stolicy Literatury UNESCO.

Obchody DPF w Tartu, wkomponowane w program popularnego wiosennego festiwalu literackiego Prima Vista i Tygodnia Europejskiego, zakorzeniły się na dobre w kalendarzu „Aten Północy”. W estońskim słowniku przybyło nowe, oddające klimat polskiej majówki, słowo: „maitamime”. „Dzień Polskiej Flagi w Tartu” stał się rozpoznawalną marką Polski w Estonii. Tegoroczna edycja DPF była m.in. obszernie zapowiadana i relacjonowana przez patrona medialnego – dziennik Postimees (np. Tartu tähistab Poola lipu päeva ; GALERII 〉 Poola lipu päev tähistab ühtlasi ka Tartu lipu sündi )

Mimo bardzo niesprzyjającej pogody, wydarzenia DPF– także plenerowe - cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców. W spacerze kulturalnym „Polskim szlakiem przez Tartu” i majówkowym pikniku, mimo ulewnego deszczu, udział wzięło ponad 50 osób. Największą frekwencję odnotowaliśmy na koncercie poezji Zbigniewa Herberta w wykonaniu gwiazd muzyki rockowej i jazzowej. Tõnis Mägi „zaraził” tłum swoich entuzjastów atencją dla polskiej poezji.

Kolejny Dzień Polskiej Flagi w Tartu za rok w maju!

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj