Wybierz kontynent

ORLEN na IMPACT’25: bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko część naszej strategii, ale szereg konkretnych postulatów

Jesteśmy dumni, że możemy codziennie dostarczać energię i paliwo milionom Polek i Polaków, ale również świadomi, że wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - powiedział Rafał Batkowski, dyrektor w ORLEN podczas panelu eksperckiego na IMPACT’25. Ekspert wskazał, że w tym obszarze podjęto szereg działań we współpracy zarówno z instytucjami polskimi, jak i z partnerami z innych krajów regionu.

Fot. PAP

Dyrektor wykonawczy ds. kontroli i bezpieczeństwa w ORLEN jest gościem kongresu IMPACT’25 w Poznaniu — jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-technologicznych w tej części Europy. Uczestniczył również w panelu dyskusyjnym poświęconym ochronie infrastruktury krytycznej.

„Naszym zadaniem jest zabezpieczenie całego procesu wytwarzania energii: od pozyskiwania surowców, przez ich przetwarzanie, aż po dostarczanie odbiorcom końcowym - obywatelom, firmom, siłom zbrojnym. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego stanowi element długoterminowej strategii ORLEN” - podkreślił Rafał Batkowski.

W obliczu geopolitycznych wstrząsów i rosnącej liczby sabotaży oraz wzrastającej roli Polski i Grupy ORLEN w budowaniu suwerenności energetycznej całego regionu, ochrona infrastruktury krytycznej staje się jedną z kluczowych kwestii dla państw UE.

„Ta świadomość jest, na szczęście, powszechna. Niedawno w Możejkach na Litwie, gdzie znajduje się rafineria ORLEN Lietuva, odbyło się w tej sprawie spotkanie z udziałem tamtejszego ministra spraw wewnętrznych i szefów służb. Oczywiście, ściśle współpracujemy także ze służbami, siłami zbrojnymi i instytucjami w Polsce, chociażby z Ministerstwem Aktywów Państwowych” - zaznaczył przedstawiciel ORLEN.

O tym, jak groźny dla funkcjonowania państwa może okazać się nawet pojedynczy atak na infrastrukturę krytyczną, przypomniał prof. Wacław Gudowski z OSGE.

„Mam na myśli kryzys związany z gigantyczną awarią prądu w Hiszpanii i Portugalii. Dostawy energii to fundament bezpieczeństwa kraju: jego finansów, logistyki, obronności” - ocenił profesor.

Aby postulat ten doczekał się pełnej realizacji, niezbędne jest spełnienie wielu warunków, które przedstawił Rafał Batkowski.

„Niezbędne jest rozszerzenie formatu współpracy cywilno-wojskowej w obszarze obronności o sektor energetyczny i przedsiębiorstwa. Chcemy być obecni w Morskim Centrum Bezpieczeństwa i współpracować ze Strażą Graniczną, służbami i marynarką wojenną w sytuacjach kryzysowych. Mamy ambicję współtworzyć najnowsze rozwiązania i zasady reagowania na zagrożenia - takie, które byłyby najbardziej efektywne dla biznesu, jak i dla państwa oraz jego obywateli; poszukujemy najnowszych rozwiązań technologicznych i stale wyposażamy naszą infrastrukturę w najnowsze, innowacyjne rozwiązania wzmacniające jej odporność” - zadeklarował Rafał Batkowski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj