
Informacja podstawowa
Ponowne głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się w dniu 1 czerwca 2025 r.
Wyniki pierwszego głosowania w dniu 18 maja 2025 r. w obwodach wyborczych w Maroku są dostepne na stronie wybory.gov.pl/
Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania utworzonych rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z 2 kwietnia 2025 r.
Na terenie Maroka zostały utworzone następujące obwodowe komisje wyborcze:
Numer | Miejscowość | Adres |
186 | Rabat | 23, Avenue Oqbah, 10090 Rabat |
187 | Agadir | Hotel Europa, Boulevard du 20 Août, 80000 Agadir |
188 | Tanger | Hotel Solazur, Bvd Mohamed VI, 90000 Tanger |
Wszyscy wybory zamierzający oddać głos za granicą powinni:
- złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców sporządzanym przez właściwego dla siedziby komisji konsula, albo
- uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania wydawane przez urzędy miast i gmin w Polsce i konsulów za granicą.
UWAGA! Wyborcy, ktorzy zgłosili się do spisu wyborców prowadzonego przez konsula przed pierwszym głosowaniem pozostaną ujęci w tym spisie również dla ponownego głosowania i nie muszą ponownie składać wniosku o dopisanie do spisu.
W przypadku zmiany miejsca pobytu przed ponownym głosowaniem należy zgłosić się do właściwego spisu:
- w Polsce - zgodnie ze wskazówkami na tej stronie https://www.gov.pl/web/gov/zmien-obwod-glosowania-lub-dopisz-sie-do-crw
- za granicą - za pomoca usługi e-Wybory lub dostarczając do właściwego konsula osobiście, pocztą lub pocztą elektroniczną w postaci skanu własnoręcznie podpisany wniosek zawierający odpowiednie dane
Zgodnie z aktualnymi przepisami zgłoszenie do spisu wyborców za granicą jest konieczne przed każdymi kolejnymi wyborami. Wyborcy wpisani do spisów wyborców prowadzonych przez konsula przy poprzednich głosowaniach nie są uwzględniani automatycznie w obecnym spisie.
Kalendarium
- Termin zgłoszeń do spisu wyborców za granicą przed przed ponownym głosowaniem mija 27 maja 2025 r. o godzinie 19:00 czasu lokalnego właściwego urzędu konsularnego
- Termin składania wniosków do konsula o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów mija 29 maja 2025 r.
- Ponowne głosowanie odbędzie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 r. w godzinach 7:00-21:00 czasu lokalnego
E-wybory - zarejestruj się w spisie wyborców za granicą
eWybory to usługa elektroniczna udostępniana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, umożliwiająca:
- samodzielne zgłoszenie się do spisu wyborców w obwodowej komisji wyborczej za granicą oraz otrzymanie natychmiastowego potwierdzenia zgłoszenia
- samodzielną zmianę miejsca głosowania po uprzednim zgłoszeniu do spisu wyborców za granicą
Zgłoszenia do spisu wyborców i modyfikacje zgłoszeń są możliwe w terminach określonych w podanym wyżej kalendarium wyborczym.
Protest przeciwko ważności wyborów
Najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu składania Konsulom RP protestów przeciwko ważności wyborów Prezydenta RP zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r. (I tura) oraz 1 czerwca 2025 r. (II tura) przez wyborców przebywających za granicą.
TERMIN
Protesty przeciwko ważności wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej można składać na piśmie w terminie 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą.. Nie ma możliwości skutecznego złożenia protestu przed ogłoszeniem wyników wyborów.
SPOSÓB WNIESIENIA PROTESTU
Wyborcy przebywający za granicą protest kierowany do Sądu Najwyższego mogą złożyć odpowiednio właściwemu terytorialnie konsulowi. Tacy wyborcy muszą dołączyć do protestu zawiadomienie o ustanowieniu swojego pełnomocnika zamieszkałego w kraju lub pełnomocnika do doręczeń zamieszkałego w kraju. Protest nadany do konsula wysłany pocztą zagraniczną lub kurierem musi wpłynąć do urzędu konsularnego przed upływem terminu do wniesienia protestu.
Protest wyborczy można nadać bezpośrednio do Sądu Najwyższego za pośrednictwem poczty zagranicznej lub kuriera, jednakże protest taki musi wpłynąć do Sądu Najwyższego przed upływem terminu do jego wniesienia, dlatego też wysłanie protestu pocztą zagraniczną lub kurierem nie gwarantuje zachowania terminu do jego wniesienia.
KTO MOŻE WNIEŚĆ PROTEST
Prawo wniesienia protestu wyborczego przysługuje określonej grupie podmiotów. Są nimi: wyborca, pełnomocnik wyborczy oraz przewodniczący właściwej komisji wyborczej. Nie ma możliwości wniesienia protestu przez inny podmiot np. spółkę, fundację, związek, itd. Skarżący nie mają obowiązku ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika (adwokat, radca prawny), mogą wnieść protest osobiście.
WYMOGI FORMALNE
Protest musi być wniesiony na piśmie. Niedopuszczalne jest wniesienie protestu wyborczego w formie innej niż pisemna, tj. przez faks, e-mail, ePUAP.
Protest wyborczy, aby został rozpoznany merytorycznie, NIE MOŻE ZAWIERAĆ BRAKÓW FORMALNYCH. Protest musi spełniać wymogi określone w Kodeksie wyborczym, jak również spełniać ogólne warunki pisma procesowego określone w art. 126 i następne k.p.c., a więc musi zawierać w szczególności:
- oznaczenie podmiotu wnoszącego protest z podaniem jego adresu i numeru PESEL;
- oznaczenie pełnomocnika zamieszkałego w Polsce lub pełnomocnika do doręczeń zamieszkałego w Polsce wraz ze wskazaniem ich adresów (do protestu należy dołączyć dokument pełnomocnictwa);
- wniosek o stwierdzenie nieważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej;
- zarzuty;
- przedstawienie lub wskazanie dowodów, na których oparto zarzuty;
- uzasadnienie zarzutów;
- własnoręczny podpis skarżącego lub jego pełnomocnika.
Akty prawne
- Kodeks Wyborczy – tekst ujednolicony na 1 stycznia 2025
- Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (załącznik – kalendarz wyborczy)
- Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej
- Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 2 kwietnia 2025 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą
Najczęściej zadawane pytania
Jak wnioskować o ujęcie w spisie wyborców sporządzanym przez konsula przed ponownym głosowaniem?
Wniosek należy złożyć najpóźniej do wtorku, 27 maja 2025 r. do godziny 19:00 czasu lokalnego
Wniosek można złożyć:
- przy użyciu strony e-Wybory - to najwygodniejszy sposób, umożliwiający natychmiastowe uzyskanie potwierdzenia zgłoszenia oraz samodzielną zmianę miejsca głosowania
- dostarczając do właściwego konsula osobiście, pocztą lub pocztą elektroniczną w postaci skanu własnoręcznie podpisany wniosek zawierający odpowiednie dane
Jak można znaleźć najbliższą obwodową komisję wyborczą?
Obwieszczania o adresach obwodowych komisji za granicą są opublikowane na stronach placówek zagranicznych. Dane o obwodach głosowania za granicą są dostępne w usłudze eWybory służącej do rejestrowania się w spisie wyborców.
Jeżeli w danej lokalizacji jest kilka punktów wyborczych, zalecamy zapisywanie się do obwodowej komisji wyborczej, do której jest zapisana najmniejsza liczba osób.
Skąd będę wiedział/wiedziała, do której obwodowej komisji wyborczej się zapisałem/zapisałam?
Składając wniosk o ujęcie w spisie wyborców należy koniecznie zapamiętać numer obwodu głosowania, ponieważ może się zdarzyć, że pod jednym adresem będzie zlokalizowanych kilka obwodów głosowania. Zalecamy zapisanie w telefonie komórkowym albo wydrukowanie otrzymanego z eWybory potwierdzenia wpisania do spisu wyborców. W razie wątpliwości należy skontaktować się z konsulem właściwym dla danej komisji.
Co muszę zabrać do lokalu wyborczego?
Przed otrzymaniem karty do głosowania w obwodowych komisjach wyborczych w Maroku niezbędne będzie okazanie ważnego polskiego paszportu lub paszportu tymczasowego. Na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, na terytorium których można wjechać na podstawie dowodu osobistego, może to być także ważny polski dowód osobisty.
Do czego służy zaświadczenie o prawie do głosowania i kto może mi wydać taki dokument?
Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w ponownym głosowaniu składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy w Polsce albo u konsula w terminie do dnia 29 maja 2025 r.
Wniosek składa się na piśmie w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem.
Jak odebrać od konsula zaświadczenie o prawie do głosowania?
Zaświadczenie o prawie do głosowania:
- odbiera osobiście wyborca - w urzędzie konsularnym, w którym złożył wniosek o ujęcie w spisie wyborców, albo
- odbiera osoba pisemnie upoważniona przez wyborcę - w urzędzie konsularnym, w którym wyborca złożył wniosek o ujęcie w spisie wyborców, albo
- w szczególnie uzasadnionych okolicznościach, na wniosek wyborcy, konsul przesyła je na wskazany adres położony wyłącznie w okręgu konsularnym konsula, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Istnieje możliwość wnioskowania o doręczenie dokumentu kurierem na koszt wyborcy.
Czy po zgłoszeniu do spisu wyborców za granicą mogę przepisać się do obwodu głosowania w kraju?
Zmiana miejsca głosowania jest możliwa przez usługe interentową lub osobiście. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zmien-obwod-glosowania-lub-dopisz-sie-do-crw
Czy po zgłoszeniu do spisu wyborców w kraju, mogę przepisać się do obwodu głosowania za granicą?
Tak. Wniosek o ujęcie w spisie wyborców za granicą przed ponownym głosowaniem należy złożyć najpóźniej do wtorku, 27 maja 2025 r. do godziny 19:00 czasu lokalnego.
Wniosek można złożyć:
- przy użyciu strony e-Wybory - to najwygodniejszy sposób, umożliwiający natychmiastowe uzyskanie potwierdzenia zgłoszenia oraz samodzielną zmianę miejsca głosowania
- dostarczając do właściwego konsula osobiście, pocztą lub pocztą elektroniczną w postaci skanu własnoręcznie podpisany wniosek zawierający odpowiednie dane
Jak mogę się zgłosić do pracy w OKW za granicą?
Obwodowe komisje wyborcze za granicą powołują konsulowie na podstawie art. 183 ustawy Kodeks Wyborczy. Do 28 kwietnia 2025 r. członków obwodowych komisji wyborczych mogą zgłaszać komitety wyborcze. Po tej dacie konsul może uzupełnić skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej spośród wyborców zamieszkałych lub przebywających na obszarze właściwości terytorialnej konsula. Termin na powołanie komisji przez konsula upływa 2 maja 2025 r . Pytania w sprawie możliwości udziału w pracach komisji należy kierować na adres właściwego urzędu konsularnego.