Wybierz kontynent

Koncert na zakończenie polskiej prezydencji w Radzie UE

Fot. Ambasady GOV

W barwną podróż przez Europę zabrały gości polskie zespoły z Wileńszczyzny – Zespół Tańca Ludowego „Perła”, Zespół Pieśni i Tańca „Solczanie”, Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” i Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca "Wilia". Na zakończenie koncertu wybrzmiała „Czerwona Kalina” - symbol walki Ukraińców o niepodległość - w wykonaniu ukraińskiego zespołu „Mrija” z Centrum Ukraińskiego w Wilnie. 

Koncert rozpoczął się od minuty ciszy dla ofiar wojny na Ukrainie. Chargé d'affaires a.i. RP Grzegorz M. Poznański, nawiązując do hasła polskiej prezydencji „Bezpieczeństwo, Europo!” i skomplikowanych czasów w jakich żyjemy, przypomniał o zaangażowaniu prezydencji w podkreślanie wagi jaką przykłada ona do obrony, do bezpieczeństwa naszych granic i ludzi. Przypomniał, iż w naszej części Europy nie ma nic cenniejszego nad niepodległość i wolność. Podkreślił również, że koncert nieprzypadkowo odbywa się w Domu Kultury Polskiej, domu mieszkających na Litwie Polaków, którzy nie żyją w izolacji, ale aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym Litwy, jednocześnie dbając o zachowanie polskiego języka i kultury, celebrują polskość bez której nie może być bezpiecznej i silnej Litwy i Europy.

Wiceminister kultury Litwy Edita Klaunauskaitė pogratulowała sukcesów polskiej prezydencji i podkreśliła, że Polska, jest liderem w obszarze kultury, prezentującym na Litwie nie tylko znanych i doświadczonych artystów, ale również tworzącym przestrzeń do dialogu i współpracy dla młodych artystów. Wyraziła radość z bardzo intensywnej polsko-litewskiej współpracy w obszarze kultury, jak również w obszarze w ochrony ukraińskiego dziedzictwo kulturalnego. Wiceminister kultury, jako była kierowniczka Państwowego Zespołu Ludowego „Lietuva” oraz największego święta folkloru na Litwie „Święta Pieśni”, pogratulowała bardzo wysokiego poziomu artystycznego polskich zespołów z Wileńszczyzny, które z sukcesami reprezentują nie tylko mniejszość polską, ale także „imię” Litwy i jej różnorodność na festiwalach na całym świecie.

W odbywającym się w Domu Kultury Polskiej wydarzeniu wzięło ok. 400 gości, w tym ambasadorzy i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, posłowie na Sejm RL, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, ludzie kultury i nauki. Licznie uczestniczyli w koncercie Polacy z Litwy.

 

Fot. Waldemar Dowejko

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj