We wtorek stołeczny ratusz wybrał zwycięską koncepcję architektoniczną dla toru łyżwiarskiego Stegny. Projekt przygotowała pracownia P2PA z Wrocławia wraz z Metropolis ze Szczecina.

Podczas rozstrzygnięcia konkursu wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska powiedziała, że dla jury był to wyjątkowy konkurs. „Poziom prac konkursowych był bardzo wysoki. Jako sędziowie mieliśmy przed sobą trudne zadanie wyboru tej najlepszej. Bardzo długo dyskutowaliśmy nad każda pracą. Cieszę się, że udało nam się wybrać tak dobrą pracę i nie mogę doczekać się realizacji pierwszego etapu” – podkreśliła.
Hala toru łyżwiarstwa szybkiego będzie spełniać wymogi Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) i Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Pomieści w sumie 4,5 tys. kibiców.
W konkursie, oprócz głównej hali toru łyżwiarskiego, architekci mieli też zaprojektować dwie hale lodowe, które powstaną w kolejnych etapach inwestycji. Pierwsza będzie służyła do hokeja na lodzie, jazdy figurowej oraz jazdy rekreacyjnej z trybunami dla 1,5 tys. widzów.
Druga hala, treningowa, oprócz lodowiska do hokeja na lodzie i łyżwiarstwa figurowego, będzie miała trzy tory do curlingu. Dopełnieniem kompleksu będzie niezależnie działająca kawiarnia i siłownia. Wokół budynków powstaną: tor wrotkowy, boisko do gry w hokeja na rolkach, a także pętla dla rolkarzy.
„To wielki dzień nie tylko dla łyżwiarstwa szybkiego, ale także figurowego i hokeistów. Bardzo długo czekaliśmy, aby powstał nowy projekt Stegien. To obiekt kultowy, który gościł puchary i mistrzostwa świata. Mamy nadzieję, że jeszcze bardziej licznie będą oblegać ten obiekt łyżwiarze-amatorzy” - powiedział dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Konrad Niedźwiedzki.
Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej hali toru łyżwiarskiego oraz dwóch hal lodowych dla Ośrodka Stegny był jednoetapowy. Sąd konkursowy mógł wybierać spośród 13 prac konkursowych. Jury zdecydowało o przyznaniu I, II i III nagrody oraz trzech wyróżnień. Zwycięzca zostanie teraz zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Pierwszą nagrodę zdobył zespół z pracowni P2PA Sp. z o. o. z Wrocławia wraz z Metropolis Sp. z o. o. ze Szczecina (200 tys. zł).
„Architekci zaproponowali obiekt racjonalny technicznie i jednocześnie poetycki w wyrazie architektonicznym” – uzasadnił sąd konkursowy.
Drugą nagrodę WXCA Group Sp. z o.o. wraz z JSK Architekci Sp. z o.o. z Warszawy (150 tys. zł), a trzecią Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. z Warszawy (100 tys. zł).
Wyróżnienie I stopnia o wartości 20 tys. zł przyznano: Grupa 5 Architekci Sp. z o.o. i ATJ architekci sp. z o.o. z Warszawy wraz z Fort Polska Sp. z o.o. z Bydgoszczy.
Natomiast równorzędne wyróżnienia II stopnia o wartości 15 tys. zł każde otrzymali: Bujnowski Architekci Sp. z o.o. z Warszawy i Kruszewski Architekci sp. z o.o. z Warszawy wraz z EOVASTUDIO SLP i NETWORKING GLOBAL NEW PROCESS ARQUITECTOS SLP z Sewilli, z Hiszpanii. (PAP)
mas/ jann/