Wybierz kontynent

Polska obejmuje prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego

Fot. Ambasady GOV

Polska wysoko ceni współpracę w ramach RPMB i funkcjonujących w jej strukturze czterech grup roboczych. Mamy nadzieję, że ich działania przyczyni się do wzmocnienia odporności w regionie, co jest priorytetem naszej prezydencji. Jednocześnie odczuwamy potrzebę wzmocnienia politycznego filaru organizacji i skoncentrowaniu się na kwestii bezpieczeństwa regionalnego.

Widzimy zasadność efektywniejszego wykorzystania formatu RPMB, adekwatnie do sytuacji geopolitycznej i strategicznych wyzwań. W tym kontekście zamierzamy wykorzystać możliwości zintensyfikowania dialogu politycznego w ramach Rady w takich kwestiach jak: ochrona infrastruktury krytycznej Morza Bałtyckiego, zwalczanie floty cieni, ale także w tematach z agendy bezpieczeństwa (wojna na Ukrainie, zagrożenia ze strony Rosji, itp.).

Zacieśnianie współpracy pomiędzy państwami regionu Morza Bałtyckiego a Ukrainą stanowi istotny element nowej architektury bezpieczeństwa. Polska Prezydencja zamierza kontynuować działania na rzecz wsparcia Ukrainy – państwa-obserwatora w RPMB – oraz zwiększenia jej zaangażowania we współpracę w ramach Rady.

***

Rada Państw Morza Bałtyckiego powstała w 1992 r., a Polska znalazła się w gronie współzałożycieli organizacji. Państwami członkowskimi są obecnie Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska i Szwecja, a także UE. Głównym zadaniem Rady jest wspieranie dialogu politycznego i współpracy, ustalanie priorytetów strategicznych i kierunków inicjatyw regionalnych zgodnych z długoterminowymi priorytetami organizacji, do których należą: Tożsamość regionalna, Zrównoważony i dobrze prosperujący region, Bezpieczny i stabilny region. Obecnie funkcjonują cztery grupy: ds. zrównoważonej gospodarki morskiej, ds. zwalczania handlu ludźmi, ds. współpracy na rzecz dzieci zagrożonych oraz ds. obrony cywilnej.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj