Wybierz kontynent

Debata: nie ma alternatywy dla odnawialnych źródeł energii

Warunkiem bezpieczeństwa energetycznego Polski jest uniezależnienie się od dostaw energii, a także zabezpieczenie się przed zdarzeniami typu ataki cybernetyczne czy katastrofy - zgodzili się uczestnicy debaty w PAP „Bezpieczeństwo energetyczne”. Podkreślili, że w długiej perspektywie nie ma alternatywy dla odnawialnych źródeł energii (OZE).

Fot. PAP

W piątek 27 czerwca 2025 r. w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się debata „Bezpieczeństwo energetyczne”. Uczestnicy - przedstawiciele rządu, sektora energetycznego i technologicznego - poruszyli w niej najważniejsze tematy, związane ze stabilnością dostaw energii, transformacją energetyczną, odpornością klimatyczną oraz bezpieczeństwem surowcowym Polski.

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, otwierając debatę, podkreślił, że spółki z udziałem Skarbu Państwa realizują strategię transformacji energetycznej.

„Mamy wszystkie elementy, żeby to się udało, mamy środki. Spółki w swoich strategiach przeznaczą 800 mld zł na inwestycje, mamy technologię i plan. To, co jest w tej chwili czynnikiem ryzyka, to czas. Bo tego czasu nam brakuje i my, jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, poprzez swoje siły nadzorcze, będziemy dopingować spółki do tego, żeby te projekty wydarzyły się w oznaczonym czasie” - wskazał minister.

Dodał, że wartość spółek z udziałem Skarbu Państwa wzrosła przez rok o kilka punktów procentowych więcej niż WIG20, co świadczy o zaufaniu inwestorów.

„To jest jeden z moich celów, żeby przekonywać i przekonać inwestorów giełdowych, że państwo chce, może i potrafi być racjonalnym współwłaścicielem” - powiedział Jakub Jaworowski. Zapewnił, że Polska jest i będzie bezpieczna pod względem energetycznym.

Biorący udział w debacie Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Power & Heat Polska podkreślił, że system energetyczny w Polsce bardzo się zmienił.

„Mamy dzisiaj rozproszony system elektroenergetyczny. Na dachach naszych domów mamy zainstalowane mniej więcej trzy elektrownie Bełchatów. I wiemy dobrze, że rozwój energetyki pójdzie dalej w tym kierunku, chociażby wspierany takimi programami jak Czyste Powietrze” - wyraził opinię Piotr Górnik.

Jego zdaniem rynek ciepłowniczy powinien uczestniczyć w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego.

„W ciepłownictwie widzimy możliwość dostarczenia do systemu elektroenergetycznego między 5 a 8 GW. To jest mniej więcej tyle, co dwie elektrownie jądrowe, które dzisiaj planujemy. Możemy to zrobić w ciepłownictwie szybciej, taniej. Jest to element, który powinniśmy bezwzględnie wykorzystać” - argumentował Piotr Górnik.

Michał Bernhard, wiceprezes zarządu TAURON Zielona Energia, stwierdził, że do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego muszą być spełnione dwa warunki: „Po pierwsze musimy być uniezależnieni od kwestii związanych ze zdarzeniami typu ataki cybernetyczne czy też różnego rodzaju katastrofy. A z drugiej strony musimy uniezależnić się od dostaw źródeł energii” - powiedział Michał Bernhard.

Wskazał na istotną rolę TAURON w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego.

„Jesteśmy spółką, która znajduje się w awangardzie rozwoju odnawialnych źródeł energii i która na swoich sztandarach ma właśnie transformację energetyczną. Te dwa plany sprowadzają się do tego, że my chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną już w 2040 roku. Stąd w 2030 roku będziemy mieli 2,7 GW w źródłach odnawialnych, a w 2035 planujemy już 4,7 GW” - powiedział wiceprezes zarządu TAURON Zielona Energia.

O tym, że Polska Spółka Gazownictwa też dba o bezpieczeństwo energetyczne kraju, mówił dr Szymon Paweł Moś, członek zarządu PSG.

„Priorytetami zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa jest bezpieczeństwo dostaw, bezpieczeństwo dystrybucji gazu i niskie taryfy. Żeby to osiągnąć, sięgamy po środki zewnętrzne, by rozwój naszej sieci w kierunku dekarbonizacji ciepłownictwa czy zatłaczania gazów zdekarbonizowanych jak biometan, nie obciążał niesprawiedliwie odbiorcy końcowego” - powiedział dr Szymon Paweł Moś.

Dodał, że gaz jeszcze długo pozostanie ważnym źródłem energii.

„Gaz jako paliwo, nie tyle przejściowe czy pomostowe - jak się o nim mówi - ale przede wszystkim stabilizujące, będzie z nami przez wiele lat” - stwierdził członek zarządu PSG.

Tomasz Bendlewski, wiceprezes zarządu Asseco Poland, wskazał, że w Polsce osiągnięto Konsensus dotyczący tego, jak energetyka ma wyglądać w przyszłości, ale brakuje mapy drogowej, działań operacyjnych. Podkreślił, że transformacji energetycznej Polski nie da się zrobić bez nowoczesnych technologii informatycznych, jak m.in. AI, Big Data, Internet rzeczy.

„Postęp technologii informatycznych i ich udział jest niezwykle istotny w budowaniu nowej energetyki w naszym kraju. To, co jest dla nas dzisiaj chyba największym ograniczeniem, to nie technologie, bo te są znane i my potrafimy się nimi posługiwać; wyzwaniem dla nas jest czas. Czas i konieczność prowadzenia szybkich zmian” - podkreślił wiceprezes zarządu Asseco Poland.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj