
Polska była w tym roku honorowym gościem wydarzenia, a jego oficjalnym partnerem i patronem była Ambasada RP w Lublanie. Konferencję otworzył charge d'affaires Łukasz Paprotny, który podkreślił znaczenie literatury jako narzędzia budowania wspólnej przestrzeni kulturowej Słowian oraz wartość dialogu o pamięci, historii i tożsamości w kontekście współczesnych wyzwań Europy.
Szczególne miejsce w programie zajęła obecność polskiej poetki Marzeny Ewy Krajewskiej, która zaprezentowała swoją najnowszą, dwujęzyczną słoweńsko-polską publikację Kilka nieoczekiwanych chwil / Nekaj nepričakovanih hipov w tłumaczeniu Jany Unuk. W ramach spotkania odbyła się również rozmowa autorska oraz wystąpienie poetki poświęcone Emilowi Korytce – polskiemu zesłańcowi z XIX wieku, który podczas pobytu w Lublanie przyczynił się do dokumentowania i popularyzacji słoweńskiego folkloru i dziedzictwa językowego.
Polska tematyka była również obecna w panelach eksperckich – m.in. w referacie Jany Unuk pt. „O złu wojny w polskiej literaturze od romantyzmu po współczesność”, który przybliżył słoweńskiej publiczności takie postacie i dzieła jak Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Zofia Nałkowska, Hanna Krall, Andrzej Stasiuk, Renata Spiegel czy Igor Ostachowicz.
Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem lokalnych mediów, środowisk bibliotekarskich i edukacyjnych, a udział przedstawicieli Polski został ciepło przyjęty i publicznie doceniony. Organizatorzy – stowarzyszenie KUD Police Dubove – złożyli oficjalne podziękowania Ambasadorze RP oraz całemu zespołowi ambasady za wsparcie, patronat i aktywną obecność podczas wydarzenia.