Uczniowie kończący szkoły ponadpodstawowe, którzy otrzymują rentę rodzinną, mogą ją pobierać do końca sierpnia. Jeśli jednak planują kontynuację edukacji na studiach, mogą ją otrzymać również za wrzesień.

Wystarczy dostarczyć do ZUS odpowiedni dokument oraz zostać przyjętym na studia. Przyszły student powinien doręczyć zaświadczenie o przyjęciu na pierwszy rok studiów. Osoby oczekujące na rekrutację wrześniową również mają szansę na otrzymanie ciągłości wpłat, o ile dostarczą dokument potwierdzający rozpoczęcie studiów w miesiącu, w którym zaczynają naukę. Potrzebne będzie zaświadczenie z uczelni lub pisemne oświadczenie przyszłego studenta o przyjęciu.
Jeśli przyszły student złoży oświadczenie, że od października zaczyna naukę, a tak się nie stanie, będzie musiał zwrócić rentę za wrzesień. Zdarza się też, że rok akademicki zaczyna się później niż w październiku. Wtedy renta za wrzesień nie przysługuje. Można ją pobierać dopiero od miesiąca, w którym złoży się wniosek o wypłatę renty oraz zaświadczenie rozpoczęcia studiów.
Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje m.in. dzieciom po zmarłym rodzicu. Otrzymują ją osoby uczące się, do maksymalnie 25. roku życia. Jednakże od tej zasady jest wyjątek – jeśli 25.urodziny studenta przypadają na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może on otrzymywać rentę rodzinną aż do końca danego roku studiów.
Dziecko pobierające rentę rodzinną i kontynuujące naukę po ukończeniu 16. roku życia, musi co roku dostarczać do ZUS zaświadczenie o ciągłości nauki ze szkoły lub uczelni. Dokument ten wystawiany jest raz w roku, będąc tym samym ważny przez cały ten okres.
Zaświadczenia o nauce nie muszą jednak dostarczać dzieci, które po ukończeniu 16. roku życia nie kontynuują nauki, ale jednocześnie posiadają orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Taki dokument wydawany jest przez lekarza orzecznika lub komisje lekarską ZUS.
Każdy student lub uczeń, który zakończy edukację wcześniej, ma obowiązek poinformować o tym fakcie ZUS. Jeśli tego nie zrobi i będzie dalej pobierać świadczenie, zostanie zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranych kwot z odsetkami.