Wybierz kontynent

Maurycy Mochnacki; Kronikarz Powstania

Uznany za jeden z symboli romantyzmu, był nie tylko teoretykiem epoki, krytykiem, publicystą i zdolnym pianistą, ale również rewolucjonistą. To on 29 listopada 1830 r. ogłosił na Rynku Starego Miasta w Warszawie wybuch Powstania Listopadowego. Na emigracji we Francji nie ustawał w walce o wolną Polskę. Po 180 latach, 27 listopada 2021 r. szczątki Maurycego Mochnackiego sprowadzono do Polski.

Maurycy Mochnacki Fot. PowiemPolsce.pl

Ten żołnierz, intelektualista, literat, pianista i przyjaciel Fryderyka Chopina przyszedł na świat 13 września 1803 r. w Bojańcu w Galicji. Rodzinny dom go ukształtował i wszystkie późniejsze decyzje miały na celu jedno: walkę o wolność Polski.

Kilka dni przed otrzymaniem dyplomu ukończenia prawa na Uniwersytecie Warszawskim Mochnacki został aresztowany, skazany na roboty publiczne i z rozkazu Księcia Konstantego relegowany z uczelni. Niedługopóźniej, w 1823 r. za przynależność do konspiracyjnego Związku Wolnych Braci Polaków ponownie trafił do więzienia, gdzie pod naciskiem władzcarskich napisał tekst oskarżający szkolnictwo w Królestwie Kongresowym, za co wyszedł na wolność po ośmiu miesiącach z nakazem pracy jako rosyjski cenzor. Sabotując tę pracę,został dyscyplinarnie zwolniony. Wówczas zajął się pracą publicystyczną (m.in. „ Izyda Polska”, „Kurier Polski”, redagował „Głos obywatela z ziemi zabranej”), a w 1827 założył„GazetęPolską”.

Należał do niemal wszystkich tajnych związków młodzież ywystępującej przeciw carowi. W 1829 r. wstąpił do Sprzysiężenia Piotra Wysockiego. W trakcie Powstania Listopadowego założyłgazetę „Nowa Polska”, głosił hasła odbudowy niezależności Polski w „Dzienniku Krajowym” i jednocześnie, należąc do radykalnego obozu przeciwstawiającego się Józefowi Chłopickiemu, brał czynny udział w walkach m.in. pod Olszynką Grochowską, Ostrołęką, Wawrem czy Okuniewem. Za męstwo odznaczony został Krzyżem Virtuti Militarii. Za udział i rolę, jaką odegrał w powstaniu został skazany na śmierć, dlatego wyemigrował do Francji, dołączył do tzw. Wielkiej Emigracji.

Stał się czołowym autorem „Pamiętnika Emigracji Polskiej”, w którym ukazała się jego rozprawa „O duchu i źródłach poezji w Polszcze". Na emigracji Mochnacki rozpoczął też pisanie „Powstania narodu polskiego”, gdzie analizował przyczyny upadku niepodległościowego zrywu. Odszedł w wieku 31 lat po przegranej walce z chorobą płuc, 20 grudnia 1834 r. w Auxerre, w środkowej Francji.

W maju 2021 r. oficjalna polska delegacja z udziałem konsula RP oraz antropologa i lekarza specjalizującegosię w genetyce kryminalnej odwiedziła cmentarz Saint-Amatre w Auxerre i pobrała próbki z kości Kronikarza Powstania Listopadowego. Trwające kilka miesięcy badania potwierdziły, że w trumnie spoczywają szczątki Mochnackiego. Zostaną one sprowadzone do Polski już 27 listopada, tuż przed 191. rocznicą powstańczego zrywu, którego stał się głosem i twarzą.

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Powiązane wydarzenia

1803-09-13

W Bojańcu w Galicji, nieopodal Lwowa, urodził się Maurycy Mochnacki, literat, publicysta, teoretyk epoki, pianista, przyjaciel Fryderyka Chopina, ale również rewolucjonista, członek konspiracyjnego Związku Wolnych Braci Polaków. To on 29 listopada 1830 r. ogłosił na Rynku Starego Miasta w Warszawie wybuch Powstania Listopadowego. Na emigracji we Francji nie ustawał w walce o wolną Polskę

Bojaniec, Lwowski obwód, Ukraina

221. rocznica

1834-12-20

W Auxerre w Burgundii zmarł Maurycy Mochnacki, publicysta, teoretyk epoki, pianista, ale również rewolucjonista, członek konspiracyjnego Związku Wolnych Braci Polaków. To on 29 listopada 1830 r. ogłosił na Rynku Starego Miasta w Warszawie wybuch Powstania Listopadowego. Na emigracji we Francji nie ustawał w walce o wolną Polskę

Auxerre (Region Burgundia-Franche-Comté, Francja)

190. rocznica

2021-11-27

Nowe narodziny Maurycego Mochnackiego. Literat, publicysta, teoretyk epoki, pianista, przyjaciel Fryderyka Chopina, ale również rewolucjonista, członek konspiracyjnego Związku Wolnych Braci Polaków. To on 29 listopada 1830 r. ogłosił na Rynku Starego Miasta w Warszawie wybuch Powstania Listopadowego. Na emigracji we Francji nie ustawał w walce o wolną Polskę

Warszawa (mazowieckie, Polska)

3. rocznica

Bojaniec, Lwowski obwód, Ukraina

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj