Delegacja Iranu opuściła miejsce rozmów z przedstawicielami USA, które odbywały się w niedzielę w szwajcarskim kurorcie Buergenstock po tym, jak amerykański prezydent Donald Trump opublikował wpis, w który zagroził wznowieniem ataków na Iran - podała irańska agencja IRNA, cytowana przez AFP.
„Delegacja Islamskiej Republiki Iranu opuściła budynek, gdzie odbywały się negocjacje” - powiadomiła IRNA, zaznaczając, że rozmowy, w których mediatorami są przedstawiciele Pakistanu i Kataru, „weszły w trudną fazę po 80 minutach, kiedy rozmowy przerwał obraźliwy wpis prezydenta Stanów Zjednoczonych”.
Jednocześnie AFP, powołując się na źródło dyplomatyczne, podała, że irańska delegacja pozostaje zaangażowana w negocjacje. „Delegacja irańska pozostaje zaangażowana w rozmowy i nie zakomunikowała mediatorom intencji ich opuszczenia” - powiedziało źródło, chcące zachować anonimowość.
Wcześniej w niedzielę prezydent Trump zagroził, że powróci do ataków na Iran, jeśli kraj ten nie powstrzyma libańskiego Hezbollahu w jego wojnie z Izraelem. Groźba została wystosowana, kiedy w Szwajcarii trwało spotkanie delegacji USA i Iranu. Delegacjami kierują wiceprezydent J.D. Vance i przewodniczący parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf. (PAP)
awm/ ap/


PAP
21.06.2026 / 22:00