Rząd Danii zapowiedział we wtorek dołączenie do międzynarodowej misji w cieśninie Ormuz, mającej gwarantować swobodny przepływ tankowców. Jednocześnie zdecydowano o otwarciu duńskiej ambasady w Teheranie.
Jak przekazał minister obrony Danii Jeppe Bruus, duński wkład składać się będzie z oficerów sztabowych, tłumaczy, domów, a także „elementu cybernetycznego”. Bruus nie podał liczby żołnierzy.
Według szefa resortu dyplomacji Larsa Lokke Rasmussena, Dania dołączy do misji pod warunkiem „istnienia jasnego porozumienia między USA a Iranem", a także respektowania przez strony konfliktu prawa międzynarodowego.
Decyzję w tej sprawie będzie musiał jeszcze podjąć parlament - Folketing.
Zarazem MSZ Danii poinformowało we wtorek o ponownym otwarciu duńskiej ambasady w Teheranie. Placówka była zamknięta od 10 marca w następstwie amerykańsko-izraelskim ataku na Iran.
W połowie czerwca gotowość udziału w zabezpieczeniu cieśniny Ormuz zasygnalizowały Francja, Wielka Brytania, Włochy i Niemcy. O wysłaniu fregaty w region konfliktu zdecydował rząd Holandii. Łącznie wstępną deklarację wkładu złożyło około 20 krajów.(PAP)
zys/ mal/


PAP
23.06.2026 / 12:20