Wybierz kontynent

Trump: Iran zgodził się na najwyższy poziom inspekcji nuklearnych

Prezydent USA Donald Trump oznajmił we wtorek, że Iran zgodził się na „najwyższy poziom” inspekcji programu nuklearnego przez długi czas. Dodał przy tym, że Teheran „zgodził” się też na dalsze otwarcie cieśniny Ormuz. Poinformował również, że uwalniane zamrożone aktywa Iranu zostaną przeznaczone na zakup żywności z USA.

Fot. BONNIE CASH / POOL

„Pomimo ich protestów i fałszywych oświadczeń, (...) Iran w pełni i całkowicie zgodził się na inspekcje nuklearne na najwyższym poziomie, trwające przez wiele lat (w nieskończoność!!!). To zagwarantuje »nuklearną uczciwość«” - napisał Trump na platformie Truth Social. Jak dodał, gdyby Irańczycy nie wyrazili na to zgody, nie byłoby dalszych negocjacji.

„W oparciu o to i inne ważne ustępstwa Iranu, zgodziłem się zezwolić na pozostawienie cieśniny Ormuz OTWARTEJ, bez dalszej blokady morskiej. Jednak wszystkie okręty pozostają na miejscu, gdyby konieczne było ponowne wprowadzenie blokady, co wydaje się na tym etapie wysoce nieprawdopodobne” - ogłosił.

Trump poinformował też, że „uwalniane (przez administrację USA) pieniądze i/lub sankcje” trafiają do depozytu kontrolowanego przez USA i zostaną wykorzystane na zakup żywności oraz środków medycznych wyłącznie ze Stanów Zjednoczonych.

„To są rzeczy, których Iran rozpaczliwie potrzebuje. To kryzys humanitarny i uważam, że trzeba pomóc TERAZ, zanim będzie za późno. Rozmowy idą dobrze!” - zakończył.

Informacje o tym, że Iran zgodził się na powrót inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), podał już w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance po rozmowach z irańską delegacją w Szwajcarii. Vance mówił też o tym, że zięć prezydenta Jared Kushner i delegacja Kataru wystąpiły z pomysłem, by zamrożone irańskie aktywa - jeśli dojdzie do ich odblokowania w przyszłości - były wydawane na amerykańskie towary rolne. Vance mówił jednak o tym jako o możliwym przyszłym scenariuszu, twierdząc - wbrew temu, co mówi Iran - że żadne środki nie zostały dotąd uwolnione. W poniedziałek USA zawiesiły jednak na 60 dni sankcje naftowe na Iran.

W kolejnym wtorkowym wpisie prezydent USA ogłosił, że w poniedziałek przez cieśninę Ormuz przetransportowano 19 mln baryłek ropy naftowej, co uznał za „rekord wszechczasów”. W rzeczywistości jednak, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2025 r. przez cieśninę przechodziło średnio ponad 20 mln baryłek dziennie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ rtt/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj