Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przyznał w środę, że „najprawdopodobniej” przeprowadzi rozmowy dwustronne z prezydentem USA Donaldem Trumpem, gdy ten przybędzie do Ankary na szczyt NATO w przyszłym miesiącu.
Erdogan wygłosił przemówienie przed grupą parlamentarną swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), a następnie rozmawiał z dziennikarzami, którzy zapytali m.in. o możliwość rozmów z Trumpem. Turecki prezydent przyznał, że spotkanie dwustronne jest „prawdopodobne”, ale nie podał żadnych szczegółów.
Obecność Trumpa na organizowanym w dniach 7-8 lipca w tureckiej stolicy szczycie Sojuszu potwierdził na początku czerwca sekretarz stanu USA Marco Rubio. Ocenił przy tym, że nadchodzące posiedzenie może być najważniejszym w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Turecki prezydent skomentował w przemówieniu także sytuację w regionie, twierdząc, że „pokój zwycięży mimo izraelskich prowokacji”. - Jeśli pokój zagości w naszym regionie, stanie się to pomimo Izraela – powiedział.
Erdogan zapowiedział, że Turcja będzie nadal wspierać wysiłki dyplomatyczne mające na celu wykorzystanie każdej okazji do pokoju. (PAP)
jbw/ kj/


PAP
24.06.2026 / 17:40