57 statków, na pokładach których znajduje się około 1,1 tys. marynarzy, opuściło od wtorku (23 czerwca) cieśninę Ormuz - przekazała w czwartek agencja Reutera, powołując się na dane Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO).
IMO rozpoczęła ewakuację statków z Zatoki Perskiej we wtorek. Pierwszego dnia przez cieśninę Ormuz przeszło 13 jednostek, a drugiego - 32. W czwartek rano trasę tę pokonało 12 statków.
W ramach programu statki mogą korzystać z dwóch tras przepływu – północnej, przez wody irańskie i południowej, przez „wody nadzorowane przez Sułtanat Omanu i Stany Zjednoczone” - przypomniała wcześniej agencja.
O planach ewakuacji IMO poinformowała we wtorek, zapowiadając, że „zakrojona na szeroką skalę operacja będzie prowadzona w ścisłej współpracy z Iranem, Omanem, wszystkimi innymi państwami nadmorskimi regionu, USA i branżą morską”.
Organizacja podkreśliła, że otrzymała „niezbędne gwarancje bezpieczeństwa” do przeprowadzania tego przedsięwzięcia.
Jednak w czwartek media przekazały, że irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) oświadczył, iż statki mają przepływać wyłącznie szlakami wyznaczonymi przez władze Iranu. Przestrzegł też przed korzystaniem z alternatywnych tras, „ogłoszonych przez inne władze”.
„Niektóre władze ogłosiły nową trasę ruchu statków przez cieśninę Ormuz bez wcześniejszego powiadomienia i uzgodnień z Islamską Republiką Iranu. Jest to niedopuszczalne i całkowicie niebezpieczne” – ostrzegł IRGC w oświadczeniu.
„Niniejszym ogłaszamy wszystkim, że jedyną dozwoloną trasą przez cieśninę Ormuz są tory wodne wyznaczone przez Islamską Republikę Iranu. Żegluga poza tymi trasami jest bardzo niebezpieczna i zabroniona. Ostrzegamy wszystkie statki, aby bezwzględnie unikały przemieszczania się poza wyznaczonymi korytarzami” – dodano w oświadczeniu.
Władze w Teheranie zablokowały cieśninę Ormuz, kluczowy szlak transportu ropy i gazu z Zatoki Perskiej, w pierwszych dniach wojny, rozpoczętej 28 lutego amerykańsko-izraelskim atakiem na Iran. (PAP)
os/ rtt/


PAP
25.06.2026 / 16:20