Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w piątek alert w związku ze zwiększonym zagrożeniem pożarowym lasów w części województwa mazowieckiego. Instytut Badawczy Leśnictwa przypomniał, aby nie używać ognia w lesie i jego sąsiedztwie.
Alert o treści: „Uwaga! Duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie” RCB wysłało do odbiorców na terenie powiatów: makowskiego, ostrołęckiego i przasnyskiego w województwie mazowieckim.
Jak poinformował w piątkowym komunikacie Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL), wskutek wysokiej temperatury oraz braku opadów deszczu wilgotność ściółki jest bardzo niska i w wielu miejscach w kraju wynosi poniżej 10 proc., co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.
„Dodatkowo bardzo wysoka temperatura powietrza sprawia, że roślinność zielna dna lasu jest znacznie przesuszona, co dodatkowo zwiększa zagrożenie pożarowe” – podkreślono.
IBL zwrócił uwagę, że 99 proc. pożarów powstaje wskutek działalności człowieka. Poinformował, że od początku roku w lasach wybuchło ponad 4,6 tys. pożarów. Zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności i o rozważne zachowanie podczas przebywania w lesie. (PAP)
jj/ joz/


PAP
26.06.2026 / 11:20