Nadchodzi czas stabilizacji w systemie edukacji. Reformy, które przygotowaliśmy, są już gotowe. Kolejne lata nie przyniosą niewiadomych niespodzianek, przyniosą powolne wdrażanie reform – zapewniła w piątek w Darłowie ministra edukacji Barbara Nowacka.
W piątek na ogólnopolskiej uroczystości zakończenia roku szkolnego w Zespole Szkół Morskich w Darłowie (woj. zachodniopomorskie) Nowacka powiedziała, że „Reforma 26. Kompas Jutra” i zmiana technologiczna związana z wejściem do szkół sztucznej inteligencji są już gotowe.
– Teraz wdrożenie i stabilizacja systemu – przekazała.
Zaznaczyła, że to będzie powolne wdrażanie reform, bez niespodzianek, bo „szkoła nie potrzebuje rewolucji, potrzebuje starannego, stabilnego, skonsultowanego z nauczycielami wdrażania reform”.
Wskazała na „Reformę 26. Kompas Jutra”, która od września wejdzie do szkoły podstawowej, do klas I i IV oraz podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Dopiero w kolejnych latach obejmie roczniki szkoły ponadpodstawowej. Podkreśliła, że podstawa programowa tworzona była przez ekspertów i nauczycieli praktyków.
Przypomniała, że od 1 września w szkołach podstawowych będzie obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych podczas lekcji i na przerwach, z wyjątkami, w tym takimi, gdy tego typu sprzęt będzie potrzebny w procesie dydaktycznym.
Jednocześnie wskazała, że nowe technologie wkraczają do szkół, a ich wprowadzanie będzie kompleksowe. Podkreśliła rolę higieny cyfrowej wprowadzonej do przedmiotu edukacja zdrowotna, edukacji medialnej będącej komponentem kilku przedmiotów – informatyki i języka polskiego – oraz edukacji dla bezpieczeństwa. Wskazała także na liczne programy dotyczące bezpieczeństwa i wsparcia psychicznego młodego pokolenia oraz na 12 tys. laboratoriów AI, które od września będą funkcjonować w szkołach. Powiedziała również o 100 tys. szkoleń dla nauczycieli z nowych technologii.
W ocenie Nowackiej „polska szkoła uczy dobrze”, jest wysoko w rankingach, a Polska jest 20. gospodarką świata, która będzie się rozwijać, gdy inwestycje w oświatę „będą prawdziwe” – nie tylko w sprzęt, ale też w ludzi, w nauczycieli, w podstawy programowe, w nauczanie praktyczne.
Zwracając się do nauczycieli, podkreśliła, że są „niebywałym skarbem Polski”. Zwróciła uwagę na to, że ich wynagrodzenia „muszą wzrastać znacznie bardziej systematycznie”. Za tworzenie nauczycielom warunków pracy podziękowała samorządom.
Rodzinom uczniów przypomniała, że współodpowiadają za prestiż nauczyciela.
– Dbajmy, by o nauczycielach mówić zawsze dobrze, z szacunkiem – zaapelowała.
W słowach skierowanych do uczniów zaznaczyła, że ma świadomość, że szkoła to wyzwania, sukcesy, czasami stres, ale też nauka odporności na kryzys i stres.
– Szkoła uczy siły. Szkoła to przygotowanie do lepszego życia. Mam nadzieję, że wyciągacie z niej to, co najlepsze daje – kontakty, przyjaźnie, relacje, wiedzę i umiejętności praktyczne – zaznaczyła, życząc uczniom zdrowych i bezpiecznych wakacji. (PAP)
ing/ joz/


PAP
26.06.2026 / 14:20