Ks. kanonik dr Przemysław Szulc przyjął w sobotę święcenia biskupie w bazylice katedralnej w Pelplinie. Uroczystość wpisała się w trwający jubileusz 750-lecia przybycia cystersów na te ziemie. Głównym szafarzem sakry był ordynariusz pelpliński bp Ryszard Kasyna.
Współkonsekratorami nowego biskupa pomocniczego (ze stolicą tytularną Cufruta) byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
W homilii bp Ryszard Kasyna nawiązał do obrzędu nałożenia otwartej Księgi Ewangelii nad głową nominata.
- Twoja własna twarz jakby zniknie pod tym słowem, które zostanie na Ciebie nałożone. I ma Ci to przypomnieć, że biskup nie działa we własnym imieniu. (...) Nie stanie się jakimś menedżerem, jakimś samozwańczym przewodnikiem czy kierownikiem, lecz pełnomocnikiem Innego – mówił ordynariusz pelpliński. Apelował do nowego biskupa, by na pomorskiej ziemi był pasterzem i bratem dla wszystkich, szczególnie dla poranionych i rozbitych duchowo.
Na zakończenie liturgii głos zabrał nowo wyświęcony bp Przemysław Szulc, który wyjaśnił sens swojego zawołania biskupiego: „Gratia et missio” (Łaska i misja).
- Bez Bożej łaski misja staje się ciężarem. Bez łaski misja staje się jedynie obowiązkiem, wysiłkiem opartym wyłącznie na własnych siłach, aktywizmem pozbawionym duchowej mocy oraz źródłem zniechęcenia i wypalenia. Tylko misja poprzedzona łaską Boga może przynieść owoce zgodne z Jego wolą – powiedział. Podziękował również papieżowi Leonowi XIV za zaufanie, a bp. Kasynie - za konsekrację i pasterską troskę.
Podczas uroczystości doradca Prezydenta RP Tomasz Szturo odczytał list od Prezydenta Karola Nawrockiego. Prezydent podziękował nowemu biskupowi za dotychczasowe 23 lata formowania umysłów i sumień jako wychowawcy i dyrektorowi placówek edukacyjnych. Nawiązując do słów hierarchy o pragnieniu bezinteresownej służby, prezydent przywołał modlitwę św. Ignacego Loyoli: „Naucz mnie dawać, a nie liczyć. Walczyć, a na rany nie zważać. Pracować, a nie szukać spoczynku”.
„W świecie, w którym tak często mówi się o prawach i oczekiwaniach, przypominają one o wartości bezinteresownej służby bliźnim” – napisał Karol Nawrocki.
W uroczystości, która zbiegła się z odpustem patronki diecezji – Matki Bożej Nieustającej Pomocy, uczestniczyli liczni hierarchowie. Wśród nich znaleźli się m.in. pochodzący z tej diecezji nuncjusz apostolski w Senegalu, Republice Zielonego Przylądka, Gwinei Bissau i Mauretanii abp Waldemar Sommertag, metropolita warmiński abp Józef Górzyński oraz metropolita poznański abp Zbigniew Zieliński. Obecny był także wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Biskup Przemysław Szulc urodził się 2 czerwca 1978 roku w Chojnicach. Po ukończeniu Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2003 roku w pelplińskiej bazylice katedralnej z rąk biskupa Jana Bernarda Szlagi.
W latach 2003–2009 był wikariuszem w parafii św. Józefa w Tczewie, pełniąc też funkcję diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie. Następnie (2009–2016) posługiwał w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Świeciu. Od 2016 roku był proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Przysiersku.
W 2012 r. obronił doktorat z teologii w Instytucie Pastoralno-Liturgicznym KUL. Ukończył także studia podyplomowe m.in. z zakresu zarządzania oświatą, psychologii biznesu, zarządzania finansami oraz wspomagania osób ze spektrum autyzmu. Od 2009 roku jest dyrektorem Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. dr. Bernarda Sychty oraz Katolickiego Przedszkola „Aniołowo” w Świeciu. (PAP)
dsok/ pad/


PAP
27.06.2026 / 15:00