Wybierz kontynent

Ludwik Zamenhof - twórca esperanto

Twórca języka esperanto - uniwersalnego języka, który miał z założenia ułatwić porozumiewanie się ludzi różnych narodów i kultur. Był wielokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla (1907, 1909, 1910, 1913, 1914, 1915, 1916, 1917). W swoim zawodzie lekarza okulisty kształcił się w Moskwie, Warszawie i w Wiedniu.

Fot. MAC

Rodzinnym miastem Ludwika Zamenhofa (wł. Eliezera Lewiego Samenhofa) był Białystok, którego wielokulturowość ukształtowała sposób myślenia o świecie twórcy esperanta.

 

Akt urodzenia Ludwika Zamenhofa.

Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku. Domena publiczna Wikimedia

 

Urodził się dnia 9 grudnia w żydowskiej rodzinie w domu przy ul. Zielonej (ob. ul. Zamenhofa) i wychował wśród społeczności Żydów, Polaków, Rosjan i Niemców.

 

Dom Zamenhofa Bialystok.

NAC. Domena publiczna, Wikimedia

  

Brak jednego języka źródłem nieporozumień między ludźmi

Ludwik już w dzieciństwie twierdził, że przyczyną nieporozumień między ludźmi jest brak jednego języka, którym mogliby się porozumiewać. Około 1869 r. napisał utwór „Wieża Babel, czyli tragedia białostocka w pięciu aktach”.

Interesował się także medycyną i po ukończeniu gimnazjum wyjechał na studia do Moskwy (1879–1881), które kontynuował w Warszawie (1881–1885) i Wiedniu (1886) w dziedzinie okulistyki.

   

Język międzynarodowy, podręcznik -1887. Wydanie I, strona tytułowa.
CC BY-SA 4.0, Wikimedia

 

Doctoro Esperanto

Pracę nad stworzeniem nowego języka rozpoczął w 1878 r. (Lingwe Uniwersala) i doskonalił w kolejnych latach. W 1885 r. ukształtowała się wersja znana do dziś. Dwa lata później ukazała się drukiem książka „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”, którą podpisał pseudonimem Doktoro Esperanto. Słowo esperanto z czasem przyjęto jako nazwę samego języka, a idea jego twórcy stopniowo zyskiwała popularność.

 

Order Legii Honorowej

W 1905 r. w Boulogne-sur-Mer odbył się pierwszy Światowy Kongres Esperanto, a Zamenhofa odznaczono francuskim Orderem Legii Honorowej. W 1908 r. roku powstał Światowy Związek Esperantystów (Universala Esperanto-Asocio). W 1913 r. zgłoszono kandydaturę Zamenhofa do Nagrody Nobla.

    

Ludwik Zamenhof - pamiątkowa tablica ul. Zamenhofa 5 Warszawa.
Autor: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 Wikimedia

 

Gwiazda esperanto
Zamenhof interesował się także podziałami ze względu na religię i wydał publikację na ten temat (Hilelizm), jednak ta idea nie zyskała uznania. Od 1898 r. mieszkał w Warszawie, gdzie zmarł i został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej (kwatera 10, rząd 2).

  

Na jego grobie widnieje gwiazda esperanto – pięciopromienna (symbol zamieszkanych kontynentów) i zielona (symbol nadziei, bo słowo esperanto znaczy „mający nadzieję”). Szacuje się, że współcześnie językiem esperanto posługuje się kilkaset tysięcy osób.

W załączeniu pod galerią zdjęć głos Ludwika Zamenhofa:
Ludwik Zamenhof czyta wstęp swojej pierwszej książki w języku esperanto

©PowiemPolsce.pl

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Pliki do pobrania

Głos Ludwika Zamenhofa
Głos Ludwika Zamenhofa: Ludwik Zamenhof czyta wstęp swojej pierwszej książki w języku esperanto

Powiązane wydarzenia

1859-12-15

W Białymstoku urodził się Ludwik Zamenhof twórca esperanto - uniwersalnego języka, który miał z założenia ułatwić porozumiewanie się ludzi różnych narodów i kultur. Był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, z zawodu lekarz okulista.

Białystok (podlaskie, Polska)

165. rocznica

1887-07-26

Ukazał się pierwszy podręcznik do nauki esperanto, wydany przez Ludwika Zamenhofa, którego ideą było stworzenie jednego języka dla wszystkich ludzi.

137. rocznica

1905-08-07

W Boulogne-sur-Mer we Francji rozpoczął się pierwszy Światowy Kongres Esperanto, języka stworzonego przez pochodzącego z Białegostoku Ludwika Zamenhofa.

Boulogne-sur-Mer (Region Hauts-de-France, Francja)

119. rocznica

1917-04-14

W Warszawie zmarł Ludwik Zamenhof, twórca idei i wspólnego dla wszystkich języka esperanto.

Warszawa (mazowieckie, Polska)

107. rocznica

Białystok (podlaskie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj