Wybierz kontynent

Artur Rubinstein

Pianista, uznawany za jednego z najwybitniejszych w XX wieku (ur. 28 stycznia 1887 w Łodzi, zm. 20 grudnia 1982 w Genewie).

Artur Rubinstein, 1906 r. Fot. Library of Congress

Artur Rubinstein jako kilkulatek wyróżniał się niezwykłą pamięcią muzyczną i doskonałym słuchem. Naukę gry na fortepianie rozpoczął u Adolfa Prechnera w Łodzi, gdzie w 1894 r. wystąpił publicznie jako „cudowne dziecko”, grając utwory Mozarta, Schuberta i Mendelssohna. Później uczył się u Aleksandra Różyckiego w Warszawie, a w 1897 r. wyjechał do Hochschule für Musik w Berlinie, gdzie uczęszczał na lekcje gry na fortepianie, ale także kompozycji i teorii muzyki. Debiutował w 1900 r. w Berlinie, wykonując utwory Mozarta, Saint-Saënsa, Schumana i Chopina. 

 

Po drodze do Paryża
W 1902 r. przyjechał do Warszawy i wystąpił z orkiestrą pod dyrekcją Emila Młynarskiego. Rok później Ignacy Jan Paderewski docenił jego talent i zaprosił młodego pianistę na konsultacje muzyczne. W tych wczesnych latach Rubinstein zaprzyjaźnił się także z Karolem Szymanowskim. Wkrótce przeniósł się do Paryża, gdzie poznał impresaria, który zorganizowała mu serię koncertów i pierwsze tournée po USA (1906). W kolejnych latach zdobywał coraz większe uznanie i sławę. 

 

Tournée po Stanach Zjednoczonych
Lata 30. XX w. były przełomowe dla jego kariery, zwłaszcza tournée po Stanach Zjednoczonych (1937-1938). Zagrał kilkanaście koncertów z utworami Brahmsa, J. S. Bacha, Francka, Poulenca, Debussy’ego, Ravela, Strawińskiego i Chopina. Krytycy okrzyknęli go wówczas jednym z największych pianistów i najlepszym interpretatorem muzyki Chopina i Brahmsa.

Mazurek Dąbrowskiego ja flaga Polski
W 1939 r. zamieszkał w USA. W czasie II wojny światowej stracił niemal całą rodzinę. W 1946 r. przyjął obywatelstwo amerykańskie, jednak nie zapomniał o Polsce. W 1945 r. podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych wyraził oburzenie spowodowane brakiem polskiej flagi i ostentacyjnie zagrał Mazurka Dąbrowskiego. W 1960 r. był honorowym przewodniczącym jury VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, a sześć lat później gościł na X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. 

Pożegnalny koncert

Ostatni koncert w Polsce Artur Rubinstein zagrał w 1975 r. w Filharmonii Łódzkiej. I to właśnie w jego rodzinnym mieście można zobaczyć największą ekspozycję pamiątek po artyście (Muzeum Miasta Łodzi), kolorowy mural (ul. Traugutta róg ul. Sienkiewicza) czy pomnik przedstawiający go podczas koncertu fortepianowego (ul. Piotrkowska). 
Polska Kronika Filmowa (51A/65): Artur Rubinstein w Teatrze Wielkim i w PWSM, Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej:

http://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/6114

Wywiad „Nigdy tego nie zapomnę i wrócę jak najszybciej do mojej ukochanej Warszawy”– Witold Stankowski rozmawia z Arturem Rubinsteinem po koncercie w Polsce (1958):

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2425324,Artur-Rubinstein-%e2%80%93-klejnot-polskiej-muzyki

 

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Powiązane wydarzenia

1887-01-25

W Ładzi urodził sie Artur Rubinstein, wybitny pianista i patriota.

Łódź (łódzkie, Polska)

137. rocznica

1887-01-25

W Ładzi urodził sie Artur Rubinstein, wybitny pianista i patriota.

Łódź (łódzkie, Polska)

137. rocznica

1887-01-25

W Ładzi urodził sie Artur Rubinstein, wybitny pianista i patriota.

Łódź (łódzkie, Polska)

137. rocznica

1887-01-25

W Ładzi urodził się Artur Rubinstein, jeden z najwybitniejszych pianistów XX w., zawsze pamiętał o Polsce – w 1945 r., gdy zabrakło polskiej flagi podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych, w ramach protestu zagrał Mazurka Dąbrowskiego, a w 1960 r. był honorowym przewodniczącym jury podczas VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Łódź (łódzkie, Polska)

137. rocznica

1982-12-20

W Genewie zmarł Artur Rubinstein, jeden z najwybitniejszych pianistów XX w., urodził się w Łodzi i zawsze pamiętał o Polsce – w 1945 r., gdy zabrakło polskiej flagi podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych, w ramach protestu zagrał Mazurka Dąbrowskiego, a w 1960 r. był honorowym przewodniczącym jury podczas VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Genewa (kanton Genewa, Szwajcaria)

42. rocznica

Łódź (łódzkie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj