Stan edukacji medialnej od lat spędzał sen z powiek pedagogom, psychologom, w końcu i politykom. Ekspansja Internetu zachwiała równowagą na rynku medialnym, jak i zamieszała w naszych głowach. Potrzebne były nowe regulacje.

Unia Europejska otwiera szeroko oczy na Fake Newsy i wprowadza nowe regulacje. Dyrektywa Unijna z 14 listopada 2018 r., która przełożyła zwrotnice na wewnętrznym rynku krajów członkowskich UE znajduje się na stronach Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.
Zamieszczamy ten dokument: DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2018/1808 z dnia 14 listopada 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2010/13/UE w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych (dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych) ze względu na zmianę sytuacji na rynku w wersji polskiej na stronach portalu Powiempolsce.pl w zakładce Edukacja Medialna link do dyrektywy tutaj.
Dyrektywa była obligatoryjną inspiracją nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji z 11 sierpnia 2021 r., która obowiązuje od 1 listopada 2021 r i poszerza dotychczasowe obowiązki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o prowadzenie badań i dokonywanie oceny realizacji stanu edukacji medialnej link tutaj.
To właśnie KRRiT będzie prowadziła ocenę działań dostawców usług medialnych i dostawców platform udostępniania wideo w zakresie edukacji medialnej, a także przekazywała Komisji Europejskiej sprawozdania ze stanu edukacji medialnej tych podmiotów.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji staje się zatem koordynatorem i inspiratorem wspólnych działań instytucji rządowych i naukowych w obszarze edukacji medialnej. Wśród tych pierwszych nie sposób pominąć Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pełnomocnika ds. Cyfryzacji w KPRM czy NASK.
Powiempolsce.pl, źródło: Komisja Europejska; Sejm RP, KRRiT