Wybierz kontynent

Rudolf Modrzejewski - wiszące mosty

W historii inżynierii występuje jako Ralph Modjeski. Był synem słynnej aktorki Heleny Modrzejewskiej i jednym z najbardziej uznanych budowniczych mostów wiszących w Stanach Zjednoczonych na początku XX w.

Rudolf Modrzejewski. 1931 Fot. ModjeskiMasters Inc

Urodził się w Bochni 27 stycznia 1861 r. W młodości planował zostać pianistą, jednak międzynarodową karierę rozpoczął w Stanach Zjednoczonych. Wyjechał z matką, Heleną Modrzejewską, która odnosiła sukcesy na scenach teatralnych za oceanem.

 

Rudolf od dzieciństwa interesował się techniką i w 1880 r. próbował dostać się do prestiżowej paryskiej École nationale des ponts et chaussées (Państwowej Szkoły Dróg i Mostów). Za pierwszym razem nie udało się i wtedy postanowił zostać pianistą. Ćwiczył nawet z Ignacym Janem Paderewskim, jednak przyjęcie do paryskiej szkoły za drugim razem, przesądziło o jego dalszej edukacji. We Francji zaczął posługiwać się nazwiskiem Ralph Modjeski, otrzymał także obywatelstwo amerykańskie, jednak często mówił, pisał i podkreślał polskie pochodzenie.

 

Modjeski & Masters 
Studia ukończył z wyróżnieniem, wyjechał do Stanów Zjednoczonych i w 1885 r. rozpoczął pracę jako asystent w pracowni George’a S. Morisona, sławnego konstruktora mostów. Kilka lat później założył już własne biuro projektowe, które do dziś istnieje pod nazwą Modjeski & Masters. W 1911 r. uzyskał tytuł doktor inżynierii Uniwersytetu Stanu Illinois. Szybko też zyskał sławę i zlecenia na budowę mostów na największych rzekach Ameryki Północnej.
W 1903 r. Ralph Modjeski został okrzyknięty przez prasę pionierem budownictwa mostów wiszących i w sumie zrealizował ich ponad 30. Niektóre z nich zyskały miano najpiękniejszych konstrukcji, za co Modrzejewski trzykrotnie otrzymał nagrodę od American Institute of Steel Construction. 

Golden Gate w San Francisco 
Projekty jego autorstwa wyróżniały się lekkością i elegancją dzięki użyciu stali i betonu zamiast ciężkich konstrukcji ceglanych. Opublikował kilka prac, z których rozprawa o budowaniu wielkich mostów z 1913 r. stała się pozycją wzorcową, miał również wpływ na kształcenie kolejnego pokolenia inżynierów, jego uczniem był m.in. Joseph B. Strauss, twórca mostu Golden Gate w San Francisco.

W uznaniu zasług w 1929 r. otrzymał John Fritz Gold Medal, najwyższe amerykańskie odznaczenie dla inżynierów. Zmarł 26 czerwca 1940 r. w Los Angeles.

MB/ BEB

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Powiązane wydarzenia

1861-01-27

W Krakowie (lub w Bochni) urodził się Rudolf Modrzejewski (znany też jako Ralph Modjeski), syn znanej aktorki Heleny Modrzejewskiej,inżynier i pionier w budownictwie mostów wiszących, autor ponad 30 mostów na największych rzekach Ameryki Północnej.

Kraków (małopolskie, Polska)

164. rocznica

1940-06-26

W Los Angeles zmarł syn znanej aktorki Heleny Modrzejewskiej - Rudolf Modrzejewski (znany też jako Ralph Modjeski), inżynier i pionier w budownictwie mostów wiszących, autor ponad 30 mostów na największych rzekach Ameryki Północnej.

Los Angeles (Stan California, Stany Zjednoczone)

85. rocznica

Kraków (małopolskie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj