Wybierz kontynent

Tadeusz Czacki - Liceum Krzemienieckie

Założył jedną z najsłynniejszych polskich szkół – Liceum Krzemienieckie, zwane także „Atenami Wołyńskimi”. Był członkiem Komisji Edukacji Narodowej i współzałożycielem warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Józef Franciszek Jan Pitschmann. Portret Tadeusza Czackiego. Fot. MNW

Urodził się 28 sierpnia 1765 r. w Porycku na Wołyniu. Początkowo kształcił się w domu rodzinnym, później wyjechał do Warszawy, gdzie praktykował w sądzie zadwornym koronnym.

Król Stanisław August Poniatowski zatrudnił go do porządkowania części osobistego archiwum i zbioru dokumentów kancelarii królewskiej (Metryki Koronnej).

Skarby polskiej ziemi 

Czacki działał też w Komisji Kruszcowej (1784), m.in. poszukując nowych żup solnych po utracie przez Polskę Bochni i Wieliczki. Badał również spławność rzek i zainicjował opracowanie dokładnej hydrograficznej mapy Polski i Litwy, która miała być podstawą regulacji rzek.

Kawaler Orderu Świętego Stanisława

Dwa lata później pracował w Komisji Skarbu Koronnego i został kawalerem Orderu Świętego Stanisława, przyznawanym przez króla jako zachęta do dalszej działalności publicznej. Podczas obrad Sejmu Wielkiego był zwolennikiem Konstytucji 3 Maja.

Wawelskie klejnoty

W 1791 r. pojechał do Krakowa, by przygotować raport o stanie zamku królewskiego. Przeprowadził wówczas inwentaryzację klejnotów z wawelskiego skarbca, otwierając przy tym groby królewskie, m.in. Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta.

Czaszka poety

Wracając do Warszawy odwiedził Zwoleń z planem „zdobycia pamiątki” po Janie Kochanowskim. Z kościelnej krypty wyniósł wtedy czaszkę, którą uważał za czaszkę poety. Przekazał ją później Izabelli z Flemingów Czartoryskiej do Puław, do słynnej Świątyni Sybilli, w której księżna gromadziła pamiątki narodowe, zaczątek zbiorów późniejszego Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Liceum Krzemienieckie
W 1803 r. Czacki wizytował szkoły guberni wołyńskiej, podolskiej i kijowskiej. Dwa lata później założył Liceum Krzemienieckie, które mieściło się w siedzibie dawnego Kolegium Jezuickiego, przejętego po kasacie zakonu przez Komisję Edukacji Narodowej.
 
Tadeusz Czacki. Odezwa do uczniów Wołynskiego Gymnaziium. 1806.
Polona.
 
 
Ateny Wołyńskie
Szkoła z czasem stała się jednym z najsłynniejszych ośrodków kultury na Wołyniu. Początkowa zwana Gimnazjum Wołyńskim, a od 1819 r. Liceum Krzemienieckim, powszechnie jednak funkcjonowała pod nieoficjalną nazwą „Aten Wołyńskich”. W programie nauczania, opracowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk, zwracano szczególną uwagę na wszechstronny rozwój intelektualny, moralny, kulturalny i obywatelski uczniów.
Absolwentem szkoły był m.in. Juliusz Słowacki. Liceum posiadało bogatą biblioteką, opartą na księgozbiorze Stanisława Augusta Poniatowskiego.
 
Pomnik Tadeusza Czackiego w warszawskim Kościele Wizytek.
Domena publiczna
 
 
Tadeusz Czacki zmarł 8 lutego 1813 r. w Dubnie na Wołyniu
MB/ BEB

O Autorze

PowiemPolsce.pl Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Powiązane wydarzenia

1765-08-28

W Porycku na Wołyniu urodził się Tadeusz Czacki, pedagog i historyk, członek Komisji Edukacji Narodowej, współtwórca Konstytucji 3 Maja (1791) i twórca Liceum Krzemienieckiego zwanego „Atenami Wołyńskimi”; zmarł 8 lutego 1813 r. w Dubnie na Wołyniu.

Dubno (Obwód rówieński, Ukraina)

259. rocznica

1813-02-08

W Dubnie na Wołyniu zmarł Tadeusz Czacki, pedagog i historyk, członek Komisji Edukacji Narodowej, współtwórca Konstytucji 3 Maja i twórca Liceum Krzemienieckiego zwanego „Atenami Wołyńskimi”.

Dubno (Obwód rówieński, Ukraina)

211. rocznica

Dubno (Obwód rówieński, Ukraina)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj