Był synem cenionego lekarza Samuela Lema i Sabiny Woller. Urodził się 12 lub 13 września 1921 r. we Lwowie. W 1939 r. zdał maturę i planował studia na politechnice, jednak po wybuchu II wojny światowej rozpoczął studia medyczne.
W kolejnych latach współpracował z polskim ruchem oporu. W 1945 r. wraz z rodziną wyjechał do Krakowa, gdzie zdecydował, że nie złoży końcowych egzaminów na medycynie. Wiedzę ze studiów w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych wykorzystał później w twórczości literackiej.
"Wysoki Zamek"
Pierwsze opublikowane opowiadania Lema dotyczyły tematyki wojennej. Jako autor fantastyki zadebiutował w „Tygodniku Powszechnym” opowiadaniami „Obcy, Ogród ciemności” oraz „Dzieje jednego odkrycia”. Początkowo pisał również wiersze, które opublikował później wraz z opowieścią autobiograficzną w książce „Wysoki Zamek. Wiersze młodzieńcze” (1975).
"Astronauci"
Pierwsza powieść – „Szpital Przemienienia” – powstała w 1948 r. Trzy lata później ukazał się debiut książkowy Lema, czyli powieść „Astronauci”, która okazała się sukcesem wydawniczym, i po której został przyjęty do Związku Literatów Polskich.
"Powrót z gwiazd"
Twórczość pisarza koncentrowała się wokół takich tematów, jak rozwój nauki i techniki oraz miejsce człowieka we Wszechświecie zarówno z odniesieniami do współczesnej wiedzy i nauki, ale także rozważań filozoficznych. Do najbardziej znanych utworów Lema należą, m.in. „Powrót z gwiazd” (1961), „Solaris” (1961), „Głos Pana” (1968), esej „Summa technologiae” (1964) czy opowiadania fantastycznonaukowe „Bajki robotów” (1964) i cykl o przygodach robotów-konstruktorów „Cyberiada” (1965).
Pożegnał go Kraków
Dorobek literacki Stanisława Lema obejmuje powieści i opowiadania fantastycznonaukowe, powieść autobiograficzną, a także eseje, felietony i recenzje, wiersze, listy, scenariusze filmowe i słuchowisk radiowych.
Pisarz - wizjoner zmarł 27 marca 2006 r. w Krakowie i został pochowany na cmentarzu Salwatorskim.
mb.