Wybierz kontynent

Stanisław Lem - twórca polskiej literatury SF, futurolog

Pisarz, eseista i futurolog. Najbardziej znany przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej. Twórca literatury SF na świecie, którego książki przetłumaczono na ponad 40 języków. Autor ekranizowanej powieści „Solaris”.

Stanisław Lem Fot. Domena publiczna, Wikipedia

Był synem cenionego lekarza Samuela Lema i Sabiny Woller. Urodził się 12 lub 13 września 1921 r. we Lwowie. W 1939 r. zdał maturę i planował studia na politechnice, jednak po wybuchu II wojny światowej rozpoczął studia medyczne.

 

W kolejnych latach współpracował z polskim ruchem oporu. W 1945 r. wraz z rodziną wyjechał do Krakowa, gdzie zdecydował, że nie złoży końcowych egzaminów na medycynie. Wiedzę ze studiów w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych wykorzystał później w twórczości literackiej.

 

"Wysoki Zamek"
Pierwsze opublikowane opowiadania Lema dotyczyły tematyki wojennej. Jako autor fantastyki zadebiutował w „Tygodniku Powszechnym” opowiadaniami „Obcy, Ogród ciemności” oraz „Dzieje jednego odkrycia”. Początkowo pisał również wiersze, które opublikował później wraz z opowieścią autobiograficzną w książce „Wysoki Zamek. Wiersze młodzieńcze” (1975).
 
"Astronauci"
Pierwsza powieść – „Szpital Przemienienia” – powstała w 1948 r. Trzy lata później ukazał się debiut książkowy Lema, czyli powieść „Astronauci”, która okazała się sukcesem wydawniczym, i po której został przyjęty do Związku Literatów Polskich.

 

"Powrót z gwiazd"
Twórczość pisarza koncentrowała się wokół takich tematów, jak rozwój nauki i techniki oraz miejsce człowieka we Wszechświecie zarówno z odniesieniami do współczesnej wiedzy i nauki, ale także rozważań filozoficznych. Do najbardziej znanych utworów Lema należą, m.in. „Powrót z gwiazd” (1961), „Solaris” (1961), „Głos Pana” (1968), esej „Summa technologiae” (1964) czy opowiadania fantastycznonaukowe „Bajki robotów” (1964) i cykl o przygodach robotów-konstruktorów „Cyberiada” (1965).

 

Pożegnał go Kraków
Dorobek literacki Stanisława Lema obejmuje powieści i opowiadania fantastycznonaukowe, powieść autobiograficzną, a także eseje, felietony i recenzje, wiersze, listy, scenariusze filmowe i słuchowisk radiowych.

Pisarz - wizjoner zmarł 27 marca 2006 r. w Krakowie i został pochowany na cmentarzu Salwatorskim.

mb.

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Powiązane wydarzenia

1921-09-12

We Lwowie (12 lub 13.09) urodził się Stanisław Lem, pisarz science fiction, filozof, futurolog, autor m.in. powieści „Solaris” (1961) i opowiadań „Bajki robotów” (1961); zmarł 27 marca 2006 r. w Krakowie.

Lwów (Obwód lwowski, Ukraina)

104. rocznica

2006-03-27

W Krakowie zmarł Stanisław Lem, pisarz science fiction, filozof, futurolog, autor m.in. powieści „Solaris” (1961) i opowiadań „Bajki robotów” (1961).

Kraków (małopolskie, Polska)

19. rocznica

Lwów (Obwód lwowski, Ukraina)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj