Wybierz kontynent

Witold Lutosławski - pianista i dyrygent

Kompozytor, pianista i dyrygent. Jeden z największych polskich twórców muzyki poważnej XX w., współtwórca międzynarodowego festiwalu „Warszawska Jesień”.

Fot. Fot. J.Multarzyński Domena publiczna

Urodził się 25 stycznia 1913 r. w Warszawie i chociaż muzyka interesowała go od najwcześniejszych lat, to jako pierwszy kierunek studiów wybrał matematykę na Uniwersytecie Warszawskim (1931-33). Dopiero później ukończył studia pianistyczne i kompozytorskie (1936-1937). 

Lata wojenne
Przed wybuchem II wojny światowej skomponował „Wariacje symfoniczne” (1938), które uznawał za debiut kompozytorski, a w czasie wojny grał z Andrzejem Panufnikiem m.in. w kawiarniach „SiM” (Sztuka i Moda) i „U aktorek”. Opracował wówczas wiele transkrypcji, m.in. „Wariacje na temat Paganiniego” na dwa fortepiany (1941).
  
Afisz, Witold Lutosławski i Andrzej Panufnik w duecie fortepianowym.
Polona.pl

„Warszawska Jesień”

Po 1945 r. rozpoczął pracę w Polskim Radiu, działał w Związku Kompozytorów Polskich, komponował muzykę teatralną, piosenki i utwory taneczne (fokstroty, walce, tanga). Od 1956 r. związany był z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń muzycznych na świecie. Podczas festiwalu wykonana została „Muzyka żałobna” (1958) – utwór, który przyniósł mu międzynarodową sławę oraz pierwsze miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1959). Ponownie tę nagrodę otrzymał za „Gry weneckie” (1962), „Trzy poematy Henri Michaux” (1964) oraz „II Symfonię” (1968). 

 

Kariera międzynarodowa

Nie związał się na stałe z żadną uczelnią muzyczną. W 1963 r. rozpoczął działalność dyrygencką i skoncentrował się na własnych utworach. Pisał także rozprawy z teorii muzyki, prowadził wykłady i kursy kompozytorskie, jako juror uczestniczył w różnych konkursach i międzynarodowych festiwalach. Muzykolodzy określają jego styl jako innowacyjny, łączący tradycję z nowoczesnością oraz intelekt z emocjami. Wyróżniają kilka okresów w jego twórczości, począwszy od wczesnych utworów w nurcie neoklasycznym. Charakterystyczny dla Lutosławskiego był aleatoryzm kontrolowany, polegający na wprowadzeniu elementu przypadku w strukturę rytmiczną i jednoczesnym zachowaniu wysokości dźwięków. Po raz pierwszy zastosował aleatoryzm w utworze „Gry weneckie” (1961). 

 

Nagrody i odznaczenia
W uznaniu zasług otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. jako pierwszy kompozytor muzyki klasycznej Polar Music Prize (1993), nieoficjalnie określaną mianem muzycznej Nagrody Nobla, a rok później Order Orła Białego. Od 1990 r. odbywa się Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Witolda Lutosławskiego organizowany przez Filharmonię Narodową w Warszawie. Witold Lutosławski zmarł 7 lutego 1994 r. w Warszawie.

 

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Powiązane wydarzenia

1913-01-25

W Warszawie urodził się Witold Lutosławski, pianista i dyrygent, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w.

Warszawa

111. rocznica

1994-02-07

W Warszawie zmarł Witold Lutosławski, pianista i dyrygent, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w.

Warszawa

30. rocznica

Warszawa

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj