Wybierz kontynent

1494. sesja Komitetu Delegatów Ministrów w Vaduz (Liechtenstein)

Fot. Ambasady GOV

5 kwietnia br. odbyła się 1494. sesja Komitetu Delegatów Ministrów w Vaduz, zorganizowana przez obecną prezydencję Liechtensteinu w Komitecie Ministrów Rady Europy. Celem wydarzenia było wypracowanie dokumentów do przyjęcia podczas najbliższej 133. sesji Komitetu Ministrów RE w dn. 16-17 maja br. w Strasburgu, która będzie poprzedzona obchodami 75. rocznicy powstania organizacji.

W trakcie sesji, Delegaci przyjęli do wiadomości sprawozdania swoich grup sprawozdawców na temat wdrażania Deklaracji z Reykjavíku i przeprowadzili pierwszą wymianę poglądów na temat kompleksowego projektu sprawozdania przedstawionego przez przewodniczącego, a także wstępnego projektu porządku obrad sesji ministerialnej.

W swoim wystąpieniu, Sekretarz Generalna Maria Pejčinović -Burić zrelacjonowała swoją i Przewodniczącej Komitetu Ministrów (Min. Spraw Zagranicznych Liechtensteinu) wizytę w Kijowie. Z rozmów z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i innymi przedstawicielami władz Ukrainy, Sekretarz Generalna przekazała wysoką ocenę Kijowa względem aktywności RE i prośbę strony ukraińskiej o kontynuację działań na rzecz pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności międzynarodowej. W kontekście otwarcia Rejestru Szkód Ukrainy, które miało miejsce 02 kwietnia br. na marginesie konferencji międzynarodowej w Hadze oraz rejestracji pierwszych skarg, SG pogratulowała państwom członkowskim RE sukcesu, podkreślając fakt, że obietnice zostały dotrzymane.

Sekretarz Generalna Maria Pejčinović -Burić przekazała również podziękowania dla Polski za pomoc w organizacji wizyty do Ukrainy w związku z otwarciem biura Rejestru w Kijowie. W dyskusji ambasador Jerzy Baurski podkreślił konieczność utrzymania wysokiej aktywności RE na rzecz dalszych działań związanych z pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie dokonane w wyniku agresji na Ukrainie, w tym poprzez promocję Rejestru, prace nad utworzeniem komisji odszkodowawczej oraz specjalnego trybunału.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj