Wybierz kontynent

80. rocznica męczeńskiej śmierci Rodziny Ulmów

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Rodzina Wiktorii i Józefa pokazała siłę miłości, o wiele większą niż siła śmierci - mówił kard. Marcello Semeraro wysłannik paieża Franciszka podczas uroczystej Mszy św. Tego dnia miały też miejsce z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy uroczystości: Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką i nadania imienia bł. Rodziny Ulmów portowi lotniczemu w Rzeszowie-Jasionce. Rodzina Wiktorii i Józefa pokazała siłę miłości, o wiele większą niż siła śmierci - mówił kard. Marcello Semeraro wysłannik paieża Franciszka podczas uroczystej Mszy św. Tego dnia miały też miejsce z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy uroczystości: Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką i nadania imienia bł. Rodziny Ulmów portowi lotniczemu w Rzeszowie-Jasionce.

80. rocznica zamordowania Rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów, Markowa, kościół. 2024-03-24 Fot. Zdzisław Bielecki - PowiemPolsce.pl

Pokazują nam oni, że miłość, przeżywana na miarę Chrystusa ukrzyżowanego, prawdziwego Samarytanina ludzkości, jest rewolucją większą niż jakakolwiek ideologia. Tylko miłość może skutecznie zwyciężyć wszelkie przejawy niesprawiedliwości i przemocy, prześladowania, podziały i wojny – mówił kard. Marcello Semeraro – prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w 80 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Rodziny Ulmów.

 

Przedstawiciel Watykanu wyraził także radość z faktu ponownej obecności w Markowej, nawiązując do beatyfikacji, która miała miejsce 10 września ubiegłego roku: „Bardzo się cieszę, że mogę powrócić dzisiaj do tego szczególnego miejsca. Po raz pierwszy spotkaliśmy się 10 września ubiegłego roku, kiedy to reprezentując Ojca Świętego Franciszka przewodniczyłem tutaj w Markowej obrzędowi beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci.

"Błogosławieni Samarytanie" z Markowej
- Dzisiejsza uroczystość jest jakby kontynuacją tamtego święta i radości. Jestem wdzięczny władzom kościelnym i cywilnym za to, że w tym szczególnym dniu zechciały mnie tu ponownie gościć. Właśnie dzisiaj, kiedy w liturgii Kościoła, poprzez Niedzielę Palmową wkraczamy w klimat Wielkiego Tygodnia, przeżywamy 80 rocznicę męczeńskiej śmierci "Błogosławionych Samarytan" z Markowej. Jest to jednocześnie dzień szczególnej pamięci o tych wszystkich Polakach, którzy ratowali swych żydowskich braci, znajomych i sąsiadów, w mrocznych czasach II wojny światowej – mówił kard. Semeraro nawiązując do Narodowego Dnia Pamięci o Polakach Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej.

Kaznodzieja wskazał na świadectwo bł. Rodziny Ulmów, które odnosi wiwerzących do męki Chrystusa: „W świadectwie miłości usque ad effusionem sanguinis, aż do przelania krwi, naszych Błogosławionych odnajdujemy znamiona Chrystusowej Drogi Krzyżowej. W ich życiu realizują się w pewien sposób słowa św. Augustyna, który naucza, że pasja Chrystusa trwa także dzisiaj, trwa w «męce, którą cały Kościół nadal ponosi w swoich męczennikach»” – zauważył.

- Potrzebujemy takich proroków jak członkowie Rodziny Ulmów i wielu innych do nich podobnych, którzy swoimi gestami bezinteresownego miłosierdzia przekonują coraz bardziej dzisiejszy świat, że – cytując papieża Franciszka – «naszym przeznaczeniem nie jest śmierć, ale życie, nie nienawiść, ale braterstwo, nie konflikt, ale harmonia, nie jest wojna, ale pokój»” – konkludował przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

W koncelebrze wzięli udział również abp Adam Szal – metropolita przemyski, bp Jan Wątroba – ordynariusz rzeszowski, abp Józef Michalik – emerytowany metropolita przemyski, bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio – biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej. W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

 

Tego samego dnia odbyły się doniosłe inne wydarzenia powiązane z 80. rocznicą śmierci Samarytanów z Markowej, w których brał udział Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że uroczystości 24 marca łączy rocznica męczeńskiej śmierci bł. Rodziny Ulmów. Przypomniał, że dnia 10 września 2023 roku papież Franciszek wyniósł na ołtarze rodzinę z Markowej.

 

Uroczystości nadania imienia bł. Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu „Rzeszów–Jasionka”
– Dziękuję, że zdecydowaliście się Państwo nadać temu lotnisku imię rodziny Ulmów. Nie ma na Podkarpaciu ważniejszych – postaci z historycznego punktu widzenia – niż bł. Rodzina z Markowej – mówił prezydent.

Z tej właśnie ziemi wyrosła także Rodzina Ulmów. Z tej także ziemi wyszło to, co było tak niezwykłe w skali Europy i świata w czasie II wojny światowej – tak daleko idąca gotowość poświęcenia się dla bliźniego, dla drugiego człowieka aż do oddania życia – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że rodzina z Markowej pomagała Żydom wiedząc, że grozi za to kara śmierci.

Prezydent wskazał, że „od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę lotnisko w Jasionce stało się centrum wsparcia dla Ukrainy”. Jak dodał, przekazywana jest zarówno pomoc militarna i humanitarna. Obecnie jest też jednym z najdynamiczniej rozwijających się polskich portów lotniczych.

Od dzisiaj lotnisko będzie się nazywało "Ulma Family Airport". Dziękuję za to, bo dzięki temu ta niezwykła historia o Polakach będzie szła w świat –zaznaczył i dodał: „będzie to świadectwem o nas, o naszej historii oraz co dla nas jest ważne i co ma w przestrzeni naszych dziejów znaczenie”.

 

Prezydentowi podczas obchodów towarzyszyli: Szef KPPP Grażyna Ignaczak–Bandych, Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik oraz Ambasador RP w Watykanie Adam Kwiatkowski.

Podczas uroczystości w porcie lotniczym została odsłonięta tablica upamiętniająca bł. Rodzinę Ulmów, którą poświęcił kard. Marcello Semeraro, Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Następnie w kaplicy pw. św. Jana Pawła II na terenie portu lotniczego „Rzeszów–Jasionka” został poświęcony obraz bł. Rodziny Ulmów oraz złożono relikwie męczenników w specjalnie przygotowanym relikwiarium.

 

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Te drugie wydarzenie miało miejsce w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Andrzej Duda podziękował polskim parlamentarzystom, że w 2018 roku zdecydowali o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 24 marca jest datą symboliczną, gdyż tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na bł. Rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

- Ten dzień upamiętnia według różnych szacunków prawdopodobnie około miliona Polaków, którzy w okresie II wojny światowej brali udział w pomocy współobywatelom pochodzenia żydowskiego, którzy byli prześladowani, skazani na eksterminację przez zbrodniczy nazistowski reżim III Rzeszy Niemieckiej – wskazywał. 

Ogromnym bohaterstwem jest ryzykować życie własne i całej swojej rodziny, by uratować życie drugiego człowieka, by w ciszy dać wyraz człowieczeństwa – mówił dalej.
Prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom pielęgnującym pamięć o podkarpackich męczennikach.
Przemówienia prezydenta publikujemy oddzielnie wraz z materiałem wideo.

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Pliki do pobrania

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj