Wybierz kontynent

Chińsko-amerykańskie pozarządowe aktywności kulturalne z okazji 82. rocznicy Wielkiego Ratunku związane z Rajdem Doolittle'a zorganizowanym w Quzhou

Chińsko-amerykańskie pozarządowe aktywności wymiany kulturalnej, upamiętniające 82. rocznicę Wielkiego Ratunku z Rajdu Doolittle'a pod hasłem „Niech przyjaźń kuta w krwi i ogniu przekazywana będzie z pokolenia na pokolenie”, odbyły się w Hali Pamięci Rajdu Doolittle'a przy ulicy Shuiting nr 9, w dzielnicy Kecheng, w mieście Quzhou, prowincji Zhejiang, w dniach od 17 do 19 kwietnia.

Fot. PAP

„W Quzhou, prowincja Zhejiang, znajduje się Hala Pamięci Rajdu Doolittle'a. Potomkowie amerykańskich żołnierzy, którzy zostali uratowani w tamtym roku, często przyjeżdzą tutaj, by oddać hołd prawym i odważnym Chińczykom.” 15 listopada 2023 roku, prezydent Chin Xi Jinping wygłosił przemówienie na wspólnym przyjęciu organizowanym przez przyjazne organizacje amerykańskie w San Francisco, szczególnie mówiąc o historii odważnych chińskich żołnierzy i cywilów ratujących amerykańskich pilotów podczas wojny z Japonią oraz o potomkach uratowanych amerykańskich żołnierzy, którzy wracają do Hali Pamięci Rajdu Doolittle'a w Quzhou.

Po japońskim ataku na Pearl Harbor 18 kwietnia 1942 roku, 80 pilotów, w tym pułkownik Doolittle z USA, wyleciało 16 zmodyfikowanymi bombowcami B-25 "Mitchell", by zaatakować Japonię. Ze względu na problemy takie jak niewystarczające paliwo w drodze powrotnej, piloci porzucili swoje samoloty, by skoczyć nad Chinami, gdzie chińska armia i cywile odważnie ich ratowali. W rezultacie armia japońska rozpoczęła bitwę o Zhejiang i Jiangxi, zabijając 250 000 chińskich cywilów.

Od lat 90. XX wieku żyjący piloci z "Stowarzyszenia Doolittle Raiders" oraz potomkowie pilotów z "Dzieci Doolittle Raiders" wielokrotnie wracali do Chin, aby szukać ratowników.

Rankiem 17 kwietnia, Susan Ozuk, córka nawigatora samolotu nr 3, Ozuka, ponownie przybyła do głębi gór w dzielnicy Zhangcun, mieście Jiangshan, Quzhou, i odwiedziła błotną izbę zlokalizowaną przy „Xiaonankengkou Nr 3”. Osiemdziesiąt dwa lata temu rodzina wieśniaka Liao Shiyuana opiekowała się jej ojcem tutaj. W 2018 roku przekazała 15 000 dolarów na odnowienie starego domu.

Od 2016 roku Stowarzyszenie Dzieci Doolittle Raiders ustanowiło stypendia w II Liceum Ogólnokształcącym w Quzhou i wielokrotnie organizowało konkursy eseistyczne w języku angielskim dotyczące „Rajdu Doolittle'a”, siewczo w sercach młodych uczniów nasion miłości do pokoju. Na terenie szkoły, drzewo przyjaźni, wspólnie posadzone przez chińskich i amerykańskich przyjaciół we wrześniu 2015 roku, rośnie bujnie i żywiołowo, a obok niego kamienne tablice są wyryte słowami - „Kontynuując Rajd Doolittle'a, pamiątka po legendzie i nowa strona w przyjaźni chińsko-amerykańskiej”.

Link do YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ByW7U_EDg68

KONTAKT:

Lan Chen

tel. 0086-18057022000

e-mail: 45872601@qq.com 

Źródło informacji: City of Quzhou

 

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj