Wybierz kontynent

Edward Flatau – ukojenie migreny

Światowej sławy lekarz i prekursor neurologii w Polsce. Autor monografii migreny i autorytet w dziedzinie fizjologii oraz patologii opon mózgowo-rdzeniowych.

Edward Flatau. 1928. Fot. A. Gurtler Domena publiczna, Wikipedia

Urodził się 27 grudnia 1868 r. w Płocku. Uczęszczał do gimnazjum w rodzinnym mieście, a później studiował na Uniwersytecie Moskiewskim, gdzie ukończył z wyróżnieniem studia lekarskie (1892). Następnie wyjechał do Berlina, by przez kolejne siedem lat pracować naukowo nad neuropatologią, neuroanatomią i neurohistologią.

 

W 1894 r. opublikował w języku niemieckim pionierski „Atlas mózgu człowieka i przebiegu włókien” z fotografiami medycznymi, którego polskie wydanie zadedykował pamięci prof. Tytusa Chałubińskiego. Drugie wydanie rozprawy (1899) uzupełnił m.in. opisem odkrycia (nazwanego prawem Flataua), które obecnie uważane jest za jedną z podstawowych publikacji dotyczących lokalizacji włókien nerwowych w rdzeniu kręgowym.

 

Praca w Warszawie

W 1899 r. przeniósł się do Warszawy i utworzył we własnym mieszkaniu pracownię mikroskopową, a później brał udział w badaniach organizowanych w pracowni psychologicznej powstałej z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Badań nad Dziećmi i Towarzystwa Psychologicznego. W 1904 r. został ordynatorem oddziału neurologicznego Szpitala Starozakonnego na Czystem.

 

Jako lekarz zajmował się diagnostyką i leczeniem chorób mózgowia, neurologią dziecięcą, anatomią układu nerwowego i onkologią doświadczalną. W 1912 r. opublikował nowoczesną monografię dotyczącą migreny, która jednocześnie była pierwszym polskim podręcznikiem poświęconym tej chorobie.

 

Działalność naukowa

Praktykę lekarską łączył z działalnością społeczną i udzielał się w organizacjach charytatywnych. Z jego inicjatywy powstała Sekcja Neurologiczno-Psychiatryczna przy Towarzystwie Lekarskim Warszawskim oraz Warszawskie Towarzystwo Neurologiczne i Sekcja Kliniczna Towarzystwa Medycyny Społecznej. Był także współinicjatorem I Zjazdu Neurologów, Psychiatrów i Psychologów Polskich (1909), współzałożycielem czasopisma „Neurologia Polska” (1910) oraz „Warszawskiego Czasopisma Lekarskiego” (1924).

 

Upamiętnienie

Na początku 1932 r. zdiagnozowano u niego guza mózgu. Zmarł 7 czerwca 1932 r. w Warszawie i został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej. Na jego grobie umieszczono rzeźbę przedstawiającą księgę oraz węża oplatającego kielich symbolizujących zdrowie.

 

W 2018 r. w rodzinnym mieście Edwarda Flataua odbyła się uroczysta sesja Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego z okazji 150-lecia urodzin neurologa, a w 2021 r. replika rzeźby z jego nagrobka trafiła do galerii płocczan XX w. w Muzeum Mazowieckim.

MB

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Powiązane wydarzenia

1868-12-27

W Płocku urodził się Edward Flatau, psychiatra, pionier neurologii światowej i twórca nowoczesnej neurologii polskiej, autorytet w dziedzinie fizjologii i patologii opon mózgowo-rdzeniowych.

Płock (mazowieckie, Polska)

156. rocznica

1932-06-07

W Warszawie zmarł Edward Flatau, psychiatra, pionier neurologii światowej i twórca nowoczesnej neurologii polskiej, autorytet w dziedzinie fizjologii i patologii opon mózgowo-rdzeniowych.

Warszawa (mazowieckie, Polska)

92. rocznica

Płock (mazowieckie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj