Na rynku ubezpieczeń dzieje się wiele. Pojawiają się polisy od pandemii, od skutków wojny, od zagrożeń technologicznych, m.in. ze strony sztucznej inteligencji, od kryzysu klimatycznego i katastrof. Polisy dotyczące zdrowia i dobrostanu nie pozostają w tyle. „Mamy rewolucję w ubezpieczeniach zdrowotnych” - mówi Anna Rulkiewicz, prezes zarządu LUXMED.
Eksperci - uczestnicy debaty „Rewolucja w ubezpieczeniach jako odpowiedź na doświadczenia kryzysów”, która odbyła się podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego, potwierdzają, iż kryzysy ostatnich lat sprawiły, że można dziś ubezpieczyć wszystko co znane i elastycznie dopasować się do nowych wyzwań - pod warunkiem, że potrafimy je nazwać i zdefiniować.
„Nie wyobrażaliśmy sobie pandemii czy wojny na terenie Europy, która spowodowała zakłócenie łańcucha dostaw i kryzys energetyczny. Tymczasem my te procesy gospodarcze, uzależnione od geopolityki i makroekonomii, ubezpieczamy, podobnie jak ryzyka związane z kryzysem klimatycznym czy katastrofami” - mówi Dorota Fal, doradca zarządu w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.
W 2022 r. polskie firmy ubezpieczyły obroty handlowe o wartości ponad 710 mld zł - 26,6 proc. PKB Polski. Ubezpieczenia dotykają dziś każdego obszaru życia i działalności człowieka. Jednak w przypadku nowych zagrożeń, głównie technologicznych, związanych m.in. z cyberbepieczeństwem, sztuczną inteligencją czy blockchainem, oszacowanie ryzyka i podzielenie go na populację zainteresowaną nabyciem polisy jest znacznie trudniejsze.
Na rynku ubezpieczeń zdrowotnych doświadczenia okresu pandemii, jak również pogłębiający się kryzys demograficzny, skutkują zapotrzebowaniem społeczeństwa i pracodawców na prywatne polisy, obejmujące leczenie szpitalne czy świadczenia związane z tzw. wellbeingiem (dobrostanem).
Anna Rulkiewicz, prezes zarządu LUXMED, wskazuje, że na koniec pierwszego kwartału 2023 r. prywatne ubezpieczenia zdrowotne posiadało w Polsce 4,3 mln osób wobec 3 mln w 2020 r., a wartość przypisanych składek wyniosła 454 mln zł.
„Wiele osób dostrzega, że zarządzanie własnym zdrowiem za pomocą ubezpieczeń jest efektywne i przynosi oszczędności. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferują korzystniejsze warunki zarówno klientom indywidualnym, jak i pracodawcom, dla których utrzymanie pracowników w dobrym zdrowiu przekłada się na efektywność pracy” - wyjaśnia.
LUXMED - firma, która oprócz opieki medycznej realizowanej w sieci własnych placówek, specjalizuje się także w ubezpieczeniach zdrowotnych, oferuje pierwsze w Polsce polisy szpitalne na zasadzie świadczenia.
„Nasze polisy pokrywają 80 proc. zdarzeń medycznych, realizują w szpitalach świadczenia w postaci dużych procedur medycznych, również dotyczące nagłych wypadków. To pierwsze takie ubezpieczenie w Polsce. Zapotrzebowanie pojawiło się w efekcie pandemii i długich kolejek w państwowych szpitalach” - zaznacza Anna Rulkiewicz.
Eksperci wskazują, że dziedziną medycyny, która się błyskawicznie rozwija, jest medycyna stylu życia, ponieważ nasze zdrowie i dobrostan zależy w głównej mierze od sposobu, w jaki żyjemy i warunków, w jakich pracujemy.
Przemek Gdański, prezes zarządu BNP Paribas Bank Polska S.A. podkreśla, że zdrowsze dzisiaj zapewnia dłuższe, lepsze życie i bardziej wydajną pracę i mając to na uwadze ubezpiecza, jako pracodawca, swoich pracowników.
„Nasiliło to nasze działania na dobrostan pracownika w realiach wysoce obciążających. Zapewniamy mu dostęp do psychologów, trenerów, masażystów, coachów, organizujemy webinary i spotkania z ludźmi z branży wellbeingowej czy okołosportowej” - podkreśla Przemek Gdański.
Eksperci wskazują również, że jednym z większych zagrożeń jest starzejące się społeczeństwo - do 2050 populacja pracujących zmniejszy się o 25 proc.
„Ludzie są coraz starsi, do tego dochodzą zaniedbania zdrowotne. Społeczeństwo żyje dłużej, ale w nienajlepszej kondycji zdrowotnej. Dlatego dbanie o zdrowie populacji pracującej jest absolutnie wielowymiarowe. Interesuje pracodawcę, bo mamy rynek pracownika, powinno też interesować rząd, bo finanse publiczne korzystają na składkach od pracujących” - wskazuje Dorota Fal.
13. Europejski Kongres Finansowy odbywa się w dniach 5-7 czerwca 2023 r. w Sopocie.
Źródło informacji: PAP MediaRoom