Wybierz kontynent

Gdańsk - Medal „Pro Patria” dla legendy opozycji

W rocznicę Porozumień Gdańskich Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell uhonorował medalem "Pro Patria" Tadeusza Szczudłowskiego.

Tadeusz Szczudłowski 2024 Fot. UdSKiOR. Domena Publiczna

Tadeusz Szczudłowski, to legenda gdańskiej przedsierpniowej opozycji antykomunistycznej, organizator zakazanych uroczystości 3 maja i 11 listopada przed pomnikiem Jana III Sobieskiego w Gdańsku. W stanie wojennym był internowany w więzieniu w Strzebielinku. 

 

Strzępy życiorysu
Tadeusz Szczudłowski  jest synem Władysława Szczudłowskiego, legionisty, obrońcy Lwowa i żołnierza Armii Krajowej oraz Marii z domu Kamińskiej..
Został ekspatriowany wraz z rodziną na Dolny Śląsk gdzie zdał maturę w technikum w Jeleniej Górze, a następnie na wybrzeżu ukończył kolejno Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej (1958) oraz historię na Uniwersytecie Gdańskim (1972  Służył w stopniu oficera w marynarce wojenne. W 1968  roku został przeniesiony do rezerwy.

Ze względu na to, że odmówiono mu wydania dokumentów umożliwiających pracę na morzu, zajął się działalnością rzemieślniczą. Prowadził jednocześnie działalność opozycyjną. Był członkiem ROPCIO – Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz współpracownikiem Studenckiego Komitetu Solidarności i Ruchu Młodej Polski.

Organizował manifestacje z okazji 3 maja i 11 listopada. Po wygłoszeniu przemówienia na wiecu z 3 maja 1980 r. został aresztowany i ukarany karą trzech miesięcy aresztu. W obronie więźniów politycznych, w tym Tadeusza Szczudłowskiego, zorganizowana wówczas została słynna głodówka w Podkowie Leśnej koło Warszawy. 

 

Dusza strajku w Stoczni
Tadeusz Szczudłowski brał aktywny udział w strajku w  Stoczni im. Lenina w sierpniu 1980 r. Odpowiadał za organizację mszy na terenie tego zakładu koncelebrowanej przez księdza prałata Henryka Jankowskiego.

Uczestniczył również w zredagowaniu 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Zainicjował postawienie drewnianego krzyża przed jedną z bram stoczniowych, w miejscu postulowanej budowy pomnika stoczniowców zabitych w grudniu 1970 roku.

 

Poszukiwany listem gończym
Był również honorowym gościem I Krajowego Zjazdu Delegatów  Solidarności. Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego ukrywał się, był też poszukiwany listem gończym. Został zatrzymany i następnie internowany w styczniu 1982, zwolniono go w październiku tego samego roku. Na wolności pomagał osobom represjonowanym i ich rodzinom. W 1988 ponownie wziął udział w strajku w Stoczni Gdańskiej – 10 maja w trakcie pochodu do kościoła św. Brygidy szedł na jego czele wraz z krzyżem w ręku.
 

Do połowy lat 90. pracował jako nawigator, później przeszedł na rentę i następnie na emeryturę. W 2006 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego  Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 wyróżniony Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

Wzór odwagi dla młodych opozycjonistów
- Pan Tadeusz Szczudłowski był dla nas młodych opozycjonistów prawdziwym wzorem odwagi i determinacji, silnie osadzonym w wierze, którego staraliśmy się naśladować - powiedział szef UdSKiOR, składając podpis w albumie pamiątkowym.

W spotkaniu uczestniczył także prezes Stowarzyszenia Strzebielinek pan Jan Skiba, który wspominał wraz z gospodarzem internowanie działaczy solidarności gdańskiej w Strzebielinku.

Panowie Skrzydłowski i Skiba złożyli na ręce ministra Lecha Parelli podziękowania dla wszystkich pracowników UdSKiOR za wsparcie i pomoc jaką otaczają kmbatantów i działaczy opozycji antykomunistycznej, zaś kombatantom przekazali życzenia i podziękowania z okazji obchodzonego od 1997 roku w dniu  31 sierpnia tzw. Dnia Weterana.

BEB

Źródła: Wikipedia, FB, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Powiązane wydarzenia

1980-08-31

W Gdańsku w stoczniowej sali BHP podpisano tzw. porozumienia sierpniowe pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i delegacją rządową (w Szczecinie 30.08, w Jastrzębiu-Zdroju 3.09, w Dąbrowie Górniczej 11.09); w 2005 r. Sejm RP ustanowił święto państwowe jako Dzień Solidarności i Wolności, obchodzone w rocznicę podpisania porozumień 31 sierpnia w Gdańsku, co zapoczątkowało proces upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej.

Gdańsk (pomorskie, Polska)

44. rocznica

Gdańsk (pomorskie, Polska)

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj