Wybierz kontynent

Helena Rubinstein – mistrzyni makijażu

Założycielka luksusowej marki kosmetycznej Helena Rubinstein Inc. urodziła się 25 grudnia 1870 lub 1872 roku w Krakowie, a zmarła 1 kwietnia 1965 roku w Nowym Jorku.

Fot. George Grantham

Helena Rubinstein  założycielka luksusowej marki kosmetycznej Helena Rubinstein Inc. zmarła jako jedna z najbardziej znanych i najbogatszych kobiet świata, Jej biografia pełna jest nieścisłości, a Helena (właściwie Chaja) Rubinstein sama umiejętnie ją koloryzowała.

Ucieczka do Australii

Urodziła się na krakowskim Kazimierzu, by jako młoda dziewczyna wyjechać, a właściwie uciec przed aranżowanym przez rodzinę małżeństwem do Australii. Tam zatrzymała się u wuja i dzięki nieskazitelnej cerze skutecznie zaczęła przekonywać kobiety, by kupiły przygotowywany przez nią krem i także zadbały o urodę.

 

Mleczna cera

Początkowo opowiadała, że mleczną cerę zawdzięcza kremowi „Valaze”, który składał się z wyciągu z ziół, esencji migdałowej i ekstraktu z kory drzewa iglastego oraz lanoliny. Jednak odpowiednia reklama, dar przekonywania i wysoka cena przyniosły efekt – kobiety uwierzyły, że magiczna receptura działa cuda, niweluje zmarszczki i odmładza. Pierwszy butik i salon piękności Helena Rubinstein otworzyła w Melbourne, a kolejne w Sydney i Nowej Zelandii. 

Dieta dla urody

W 1908 r. odniosła sukces w Londynie, a później w Paryżu. Wydała książkę „Dieta dla urody”, podzieliła cerę na suchą, tłustą, mieszaną i normalną. Do każdego rodzaju cery stworzyła – tak popularne dziś – kremy na dzień i na noc, toniki oraz maseczki.

Nauka makijażu

Otworzyła „Maison de Beauté”, który dziś moglibyśmy nazwać pierwszym gabinetem spa. Pisano o niej „cesarzowa piękna”. Nie bez przyczyny – wymyśliła krem z filtrem, wodoodporny tusz do rzęs, uczyła kobiety makijażu. 

Wśród współpracowników słynęła ze skąpstwa, ale była milionerką otaczającą się luksusem i kolekcjonującą sztukę. Logo jej firmy (HR) zaprojektował sam ekscentryczny Salvador Dalí.

Kiedy Helena Rubinstein zmarła 1 kwietnia 1965 roku w Nowym Jorku, jej imperium warte było 100 mln dolarów. Dziś marka należy do koncernu kosmetycznego L’Oréal.

MB.

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Powiązane wydarzenia

1870-12-25

W Krakowie urodziła się Helena Rubinstein, założycielka luksusowej marki kosmetycznej (zmarła 1 kwietnia 1965) roku w Nowym Jorku. Co do roku urodzenia Heleny nie ma pewności czy był to 1870 czy 1872 rok.

Kraków

153. rocznica

Kraków

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj