Wybierz kontynent

Igor Mitoraj - anielskie drzwi do Rzymu

Światowej sławy rzeźbiarz inspirujący się sztuką starożytnej Grecji i Rzymu, autor m.in. drzwi do bazyliki Santa Maria degli Angeli e dei Martiri w Rzymie oraz kościoła Matki Bożej Łaskawej w Warszawie.

Urodził się 26 marca 1944 r. w Oederan w Niemczech, ale dzieciństwo spędził w Grojcu w województwie małopolskim. W Polsce uczył się w liceum plastycznym w Bielsku-Białej, a później w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie jego nauczycielem był m.in. Tadeusz Kantor.

  

W 1968 r. wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w prestiżowej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych (fr. École nationale supérieure des beaux-arts).

Początkowo zajmował się grafiką i malarstwem, a zainteresowanie rzeźbą zbiegło się z propozycją wystawy dla galerii ArtCurial w Paryżu. Mitoraj wyjechał wówczas na rok do Pietrasanta we Włoszech, gdzie mieści się centrum artystycznych odlewni w brązie oraz kamieniarzy pracujących w marmurze.

 

Dłuto w Carrarze
We Włoszech powstały pierwsze rzeźby w brązie i z marmuru, pochodzącego ze słynnego kamieniołomu w Carrarze. Miejscowość znana była od czasów antycznych, a w białym marmurze kararyjskim rzeźbili także artyści nowożytni, tacy jak Michał Anioł czy Giovanni Lorenzo Bernini.

  

Wystawa w galerii ArtCurial
Wystawa rzeźb Igora Mitoraja w galerii ArtCurial (1977) zapoczątkowała jego światową karierę. Podobnie jak dla twórców renesansu, najważniejsza była dla niego postać ludzka. Odwoływał się do mitologii i sztuki antycznej Grecji i Rzymu, korzystał z zasad klasycznych proporcji oraz ideału piękna, jednak jego prace w wyraźny sposób stanowią interpretację dawnej sztuki.

 

Kruchość i niedoskonałość
Tworzył monumentalne rzeźby, jednak podkreślał w nich kruchość i niedoskonałość ludzkiego ciała, a przez to także ludzkiej natury – przez celowe spękania powierzchni rzeźby, spowicie postaci całunem, czy nietypowym ich ustawieniu, sugerującym upadek czy zranienie. Dzięki temu wypracował odrębny styl, choć przyznawał, że jako rzeźbiarski samouk, wzorował się na twórczości Michała Anioła i Antonia Canovy.

 

Paryż - Rzym - Warszawa
Igor Mitoraj mieszkał i pracował zarówno w Paryżu, jak w Pietrasanta, gdzie od 1983 r. miał własną pracownię. Rzeźby i rysunki jego autorstwa pokazano na ok. 120 wystawach indywidualnych, a prace znajdują się w wielu muzeach oraz reprezentacyjnych punktach miast na całym świecie, m.in. w Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Londynie czy Krakowie. Zaprojektował także drzwi bazyliki Santa Maria degli Angeli e dei Martiri w Rzymie oraz kościoła Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Artysta zmarł 6 października 2014 r. w Paryżu.

mb.

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Zobacz więcej

Powiązane wydarzenia

1944-03-26

W Oederan urodził się Igor Mitoraj, światowej sławy rzeźbiarz inspirujący się sztuką starożytnej Grecji i Rzymu, autor m.in. drzwi do bazyliki Santa Maria degli Angeli e dei Martiri w Rzymie. Zmarł 6 października w Paryżu.

80. rocznica

2014-10-06

W Paryżu zmarł Igor Mitoraj, światowej sławy rzeźbiarz inspirujący się sztuką starożytnej Grecji i Rzymu, autor m.in. drzwi do bazyliki Santa Maria degli Angeli e dei Martiri w Rzymie.

Paryż (Region Île-de-France, Francja)

10. rocznica

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj