Wybierz kontynent

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata - przystanek Japonia”

Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska wystąpią w Japonii w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”. Artyści zagrają w kraju Kwitnącej Wiśni kilkukrotnie, m.in. 18 maja na Festiwalu Kultury Polskiej w Tokio.

Fot. PAP

Piotr Damasiewicz (trąbka) i Aleksandra Kryńska (skrzypce) grają wspólnie od 2023 r. i wykonują muzykę inspirowaną jazzem, współczesną muzyką klasyczną i swobodną improwizacją. Duet w dniach 17-21 maja wystąpi na koncertach w Tokio - 17 maja weźmie udział w jam session w klubie Jazz Spot Intro (Takadanobaba), 18 maja zagra dwukrotnie na Festiwalu Kultury Polskiej - pierwszy koncert odbędzie się w duecie, a drugi w kwartecie z Wojtkiem Mazolewskim (kontrabas) i Joanną Halszką Sokołowską (śpiew). Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska zaprezentują się ponownie japońskiej publiczności w duecie 21 maja w klubie Haremame (Daikanyama), oraz wystąpią tego samego wieczoru gościnnie w zespole Wojtka Mazolewskiego, TOKYO SPIRIT BAND. 

Koncerty duetu Piotr Damasiewicz – Aleksandra Kryńska, wpisują się w tegoroczną odsłonę JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”, projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie. Jest to już druga wizyta polskich artystów w ramach projektu „Dookoła Świata” w kraju Kwitnącej Wiśni - w zeszłym roku w Japonii wystąpił Mateusz Gawęda Trio.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” jest realizowany przez Fundację JAZZ PO POLSKU. Koncerty duetu Piotr Damasiewicz-Aleksandra Kryńska w Japonii organizowane są we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami projektu w są: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Patroni: Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej, Jazz Forum.

17.05 | 23:00 | Tokio | Jazz Spot Intro Takadanobaba * jam session, https://jazzspot.intro.co.jp 
18.05 | 14:00 | Tokio | The Polish Festival, Roppongi Hills Arena, https://instytutpolski.pl/tokyo/pl/festiwal-polski-2024 
18.05 | 16:30 | Tokio | The Polish Festival, Roppongi Hills Arena
21.05 | 19:00 | Tokio | Haremame http://haremame.com 

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjął formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polskie zespoły jazzowe w ciągu trzech lat wystąpią na 4 kontynentach. Projekt rozpoczął się w maju zeszłego roku i potrwa do końca 2025 r. Do tej pory odbyło się 100 wydarzeń w 17 krajach, w których wzięło udział 16 zespołów. Koncerty odbyły się w: Albanii, Austrii, Bangladeszu, Chinach, Chorwacji, Indiach, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Słowacji, Tajwanie, Węgrzech i Wietnamie. W projekcie wzięły udział dotychczas zespoły: Confusion Project, JAH Trio, Mateusz Gawęda Trio, Michał Ciesielski Band, Paweł Kaczmarczyk Trio, Piotr Damasiewicz Into The Roots, Piotr Damasiewicz-Kuba Wójcik, Piotr Krępeć, Piotr Lemańczyk Electric Band, Rafał Sarnecki-Adam Zagórski-Ehud Ettun, Rafał Sarnecki Quintet, Simona De Rosa feat. Confusion Project, The Flash!, Tomasz Chyła Quintet, Unleashed Cooperation, ZIEMIA.

Trailer video: https://youtu.be/no1mEwC4rZM?si=-DFycSHp9rqsn8NH 

JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”: https://jazzpopolsku.pl/blog/2024/03/01/rusza-kolejny-etap-projektu-jazz-po-polsku-dookola-swiata 
JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata - przystanek JAPONIA”: https://jazzpopolsku.pl/blog/2024/05/14/jazz-po-polsku-dookola-swiata-przystanek-japonia 

Aleksandra Kryńska - skrzypaczka klasyczna i jazzowa oraz kompozytorka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka w Warszawie. Współpracowała z Sinfoniettą Cracovią, z którą występowała z najważniejszymi artystami sceny klasycznej takimi jak: Albrecht Meyer, Raphael Payaer, Krzysztof Penderecki, Siostry Labeque, Gábor Boldoczki czy Reinerem Honeckiem. Od 2020 r. tworzy własny zespół - Krvnska Quartet, który wykonuje jej autorskie kompozycje, łączące improwizację, jazz oraz muzykę współczesną. Ponad to występuje w Europie w wielu formacjach free jazzowych i etnicznych. 

Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu. 

https://piotrdamasiewicz.com

Źródło informacji: Fundacja Jazz Po Polsku Dookoła Świata

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj