Wybierz kontynent

Niedzielski: przeciw HPV zaszczepiono ponad 5,1 tys. dzieci, kolejne 11 tys. jest zarejestrowane

W ramach programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV, od 1 czerwca zaszczepiono w Polsce ponad 5,1 tys. dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat – podał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ponad 11 tys. dzieci jest ponadto zarejestrowanych na szczepienie – przekazał.

Fot. PAP

Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej. W 2023 r. szczepienia obejmują dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.

"W programie darmowych szczepień przeciw #HPV szczepionkę przyjęło już ponad 5,1 tys. 12 i 13-latków. Do szczepienia zarejestrowanych mamy jeszcze ponad 11 tys. dzieci” – napisał w czwartek na Twitterze szef MZ.

"Zachęcam do rejestracji - mamy na dziś wolnych ok. 70 tys. terminów w kalendarzach #POZ i szczepionki w zapasie” – dodał minister.

Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.

Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi głównie drogą płciową.

Eksperci podnoszą, że szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim to najskuteczniejsza forma profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki, zamiast trzech. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ ann/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Pogoda na dziś()

Wt. 26.9.2023 godz. 9:34:

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Jesteś tutaj

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Więcej informacji