Wybierz kontynent

Obchody Roku Mikołaja Kopernika w Ambasadzie RP w Paryżu

Fot. Ambasady GOV

Wieczór, zorganizowany z okazji Roku Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin autora teorii heliocentrycznej, otworzyli Ambasador Jan Emeryk Rościszewski oraz Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwia Jaskulska.

"Życie i dokonania Kopernika pozostają symbolem determinacji i niezależności intelektualnej dla wszystkich, którzy pragną poświęcić się nauce. Ten wielki uczony jest istotnym źródłem inspiracji dla polskich naukowców, co przekłada się na ich liczne sukcesy" - powiedział Ambasador.

Podczas wieczoru goście mogli zapoznać się z wystawą poświęconą życiu i twórczości Kopernika, a także z drugim wydaniem jego słynnego dzieła "De revolutionibus", wypożyczonym na tę okazję przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, mieście, w którym astronom spędził wiele lat obserwując nocne niebo. Księgę zaprezentował dyrektor tej placówki, pan Mirosław Jonakowski.

Wydarzenie było również okazją do przedstawienia cyfrowej instalacji audiowizualnej Moonaris, składającej się z 5 ekranów i luster umożliwiających wirtualną eksplorację nieba i Księżyca. Została ona zaprojektowana przez duet artystów Elwirę Wojtunik i Popesza Csabę Lánga (Elektro Moon Vision) w ramach 550. rocznicy urodzin Kopernika, na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza. Inspiracją dla jej twórców były najnowsze odkrycia naukowe dotyczące powierzchni Księżyca oraz materiały udostępnione przez NASA. Instalacja Moonaris została po raz pierwszy zaprezentowana w Atenach podczas Digital Art Festival. Paryż był drugą europejską stolicą, która gościła instalację.

Wydarzenie zorganizowane przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, zgromadziło przedstawicieli świata nauki i kultury Francji i Polski, a także przedstawicieli francuskiej Polonii.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Pogoda na dziś()

Wt. 26.9.2023 godz. 10:11

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Jesteś tutaj

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Więcej informacji