Wybierz kontynent

„Pospolite Ruszenie” w Madrycie i w Yecla

Fot. Ambasady GOV

Warsztaty historyczne dla szkół

Odbiorcami warsztatów historycznych było ponad 200 hiszpańskich dzieci z madryckich szkół IES Rey Pastor oraz Colegio La Inmaculada Puerta de Hierro. Zajęcia dotyczyły historii Polski, Hiszpanii i Europy w XVI i XVII wieku i miały na celu przybliżenie młodym odbiorcom czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, jej znaczenia dla historii Europy oraz zasług w budowaniu i pielęgnowaniu tożsamości europejskiej, a także ukazanie podobieństw oraz bogatych relacji między Polską i Hiszpanią, pomimo dużej odległości geograficznej. Warsztaty obejmowały m.in. takie tematy jak: unia polsko-litewska, wojny Rzeczpospolitej z Wielkim Księstwem Moskiewskim, Imperium Osmańskim i Szwecją, bitwa pod Chocimiem, odsiecz wiedeńska, życie codzienne w XVI i XVII wieku, znaczenie konfederacji warszawskiej i relacje polsko-hiszpańskie w XVI i XVII w. (sojusze i związki między monarchiami, relacje w obszarze nauki i kultury, polscy podróżnicy w Hiszpanii). Z racji obchodzonej w br. 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika przypomniana została również historia i znaczenie odkryć dokonanych przez polskiego uczonego.

Warsztaty miały formę interaktywną i obejmowały prezentację replik polskich i hiszpańskich strojów szlacheckich oraz elementów uzbrojenia z epoki (strój i uzbrojenie husarza, piechoty polskiej oraz hiszpańskiej piechoty Tercios). Uczestnikom zaprezentowana została specyfika i dokonania polskiej husarii, różnice między polską i hiszpańską piechotą oraz polskie i hiszpańskie taktyki walki. Po wykładzie obejmującym również dyskusję na temat historii i przymierzanie przez uczniów elementów ubioru i uzbrojenia z epoki, dzieci zostały zaproszone na pokaz szermierki szablą.

Po warsztatach w szkołach hiszpańskich rekonstruktorzy przeprowadzili również zajęcia dla uczniów Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Madrycie.

Rekonstrukcja historyczna „Złoty Wiek” w Yecla

W ramach prezentacji historii Polski XVI i XVII wieku podczas imprezy rekonstrukcji historycznej w Yecla (Wspólnota Autonomiczna Murcja), członkowie stowarzyszenia „Pospolite Ruszenie Ziemi Krakowskiej” zorganizowali stanowisko odtwarzające warsztat polskiego krawca oraz medyka. Wzięli także udział w przemarszach, dyskusjach historycznych oraz pokazach różnych stylów władania szablą.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Pogoda na dziś()

Wt. 26.9.2023 godz. 10:24

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Jesteś tutaj

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Więcej informacji