Wybierz kontynent

Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie

W dniach 4-5 marca 2024 w Mikołajkach odbędzie się 9 Europejski Kongres Samorządów. W Kongresie weźmie udział ponad 2000 uczestników z ponad 30 krajów. Pierwszego dnia Kongresu odbędzie się składająca się z dwóch części sesja plenarna: „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”.

Fot. PAP

Moderatorem wieczornej części sesji będzie Willie Sullivan, starszy dyrektor, Electoral Reform Society, Wielka Brytania.

Panelistami będą:

  • Marcin Kuchciński, marszałek, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Polska
  • Jerzy Buzek, poseł, Parlament Europejski, Polska
  • Francisco Javier Ayala Ortega, przewodniczący Komitetu ds. Stosunków Międzynarodowych, Hiszpańska Federacja Gmin i Prowincji FEMP, Hiszpania
  • Pekka Komu, Business Development Manager, przewodniczący zarządu Regionu Päijät-Häme, LADEC, Finlandia
  • Krzysztof Gawkowski, wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji, Ministerstwo Cyfryzacji, Polska

Wysoki poziom samorządności to jedno z największych osiągnięć systemów demokratycznych. Scedowanie zadań na samorządy i społeczeństwo zaprocentowało rozwojem regionów. Poważne turbulencje z jakimi mierzymy się w ostatnich latach odcisnęły piętno na procesie globalizacji i decentralizacji. Pandemia, inflacja i wojna w Ukrainie zachęciły kraje do konsolidacji władzy. Czy centralizacja jest jednak właściwą ścieżką rozwoju? Nowe czasy wyznaczają zadania i wyzwania, na które jedną z odpowiedzi powinno być rewolucyjne podejście do idei decentralizacji.

Europejski Kongres Samorządów, program który obejmuje blisko 200 wydarzeń (bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji), serdecznie zaprasza do rejestracji na wydarzenie za pośrednictwem strony: https://www.forum-ekonomiczne.pl/ 

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce, w którym spotykają się liderzy samorządów, przedstawiciele elit regionalnych członkowie administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Głównym Partnerem 9 EKS jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wrota Warmii i Mazur - Regionalny portal informacyjny - Home (warmia.mazury.pl)

Źródło informacji: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

 

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj