Wybierz kontynent

Z Paryża do Kalisza - powrót Szolc - Rogozińskiego

Sekretarz stanu i pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak rozpoczął wizytę w Paryżu. Jej głównym punktem będzie uroczystość pożegnania szczątków polskiego badacza i afrykanisty Stefana Szolc-Rogozińskiego. Po przylocie do Paryża delegacja polskiego rządu odwiedziła miejsca upamiętniające wybitnych polskich emigrantów we Francji.

Delegacja rządowa udała się do Paryża po trumnę ze szczątkami Stefana Szolc-Rogozińskiego, pochodzącego z Kalisza pierwszego polskiego afrykanisty, podróżnika i badacza Kamerunu. Uroczystość pożegnania szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego odbyła się w środę w godzinach popołudniowych przed ambasadą polską w Paryżu, skąd zostaną one przetransportowane do Polski.

W uroczystości wzięła udział delegacja z sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Janem Dziedziczakiem na czele. W delegacji są też pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Miejsc Pamięci Wojciech Labuda, prezydent Kalisza Krystian Kinastowski i uczniowie kaliskich szkół – laureaci konkursu wiedzy o Stefanie Szolc-Rogozińskim. 

Sekretarz stanu i pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak na antenie Polskiego Radia powiedział, że jest to „absolutnie historyczne wydarzenie. Stefan Szolc-Rogoziński wraca do domu, do kochanego Kalisza". Podkreślił, że jest to element szerszej polityki państwa polskiego, "której celem jest sprowadzanie do kraju naszych bohaterów w celu tworzenia miejsc kultu patriotycznego". Grób Szolca-Rogozińskiego będzie takim miejscem dla Kalisza i całego regionu - poinformował.

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski powiedział PAP, że jest to bardzo ciekawy projekt związany z nieszablonową, inspirującą postacią, jaką był Stefan Szolc-Rogoziński.

- Odwaga i determinacja pozwoliły mu zrealizować niezwykłe, jak na okres, w którym żył, plany. Dzięki swoim osiągnięciom zapisał się w gronie najsłynniejszych kaliszan. Jestem przekonany, że przeniesienie jego szczątków z anonimowej, odnalezionej 10 lat temu mogiły do ojczyzny, sprawi, że pamięć o podróżniku będzie zachowana i pielęgnowana - dodał.

Uroczystości w Kaliszu zaplanowano na 10 października 2023 r. Kaliszanin spocznie w kaplicy Repphanów i Scholtzów, w której są m.in. szczątki rodziców podróżnika.

Działanie jest finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach projektu "Sprowadzenie do kraju szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego – ekshumacja, powtórny pogrzeb, upamiętnienie", realizowanego przez Fundację Nowe Drzewo Życia.

Podczas pobytu w stolicy Francji delegacja RP odwiedziła również Cmentarz Montparnasse, pomnik Adama Mickiewicza przy Cours Albert, Bibliotekę Polską i pomnik Solidarności na placu Inwalidów w Paryżu.

PAP, IAR, POW, zb

© PowiemPolsce.pl Redaktor

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj