Wizyta szefa polskiego rządu na Ukrainie
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa, żeby zamanifestować jedność Polski z Ukrainą. Nasz sąsiad stoi w obliczu ryzyka i niebezpieczeństwa ze strony rosyjskiej. Szef polskiego rządu podkreślił również, że obrona suwerenności Ukrainy leży w interesie całej Europy.
– To jest moment, w obliczu którego cała Europa i cały świat zachodni muszą się zjednoczyć na rzecz suwerenności, niepodległości i nienaruszalności terytorialnej Ukrainy. Wiemy doskonale, że właśnie te wartości stanowią też, nie tylko o ukraińskiej racji stanu, ale także i europejskiej, w tym także polskiej – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Wsparcie Ukrainy w obliczy zagrożenia
27 stycznia Sejm RP przyjął uchwałę, która w jednoznaczny sposób wspiera bezpieczeństwo, integralność terytorialną i niepodległość całej Ukrainy. Dodatkowo dokument ten zawiera apel do rządów i parlamentów państw Unii Europejskiej oraz NATO o wsparcie wobec agresji rosyjskiej. Polska stoi dziś ramię w ramię z Ukrainą po to, żeby pomóc w obronie bezpieczeństwa zagrożonego ze strony Rosji.
– Nasza część Europy: Polska, Ukraina nie doświadcza trzęsień ziemi ani wybuchów wulkanów, ale cóż z tego skoro mieszkając w takiej bliskości do Rosji mamy poczucie życia u podnóża wulkanu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – Zdajemy sobie sprawę, jak mało kto w Europie, jaką wartość ma bezpieczeństwo, jaką wagę mają sojusze, wsparcie sąsiadów w sytuacji zagrożenia i tego wsparcia chcemy udzielić państwu ukraińskiemu.
Bezpośrednia pomoc Polski dla Ukrainy
Polska zabiega na arenie międzynarodowej o pomoc dla Ukrainy. Nasz kraj jest gotowy udzielić wsparcia zarówno w tematach gazowych, związanych z obronnością i wsparciem stabilności gospodarczej Ukrainy. Już przekazujemy pomoc humanitarną. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk uczestniczył w przekazaniu stronie ukraińskiej pierwszej partii pomocy humanitarnej zorganizowanej przez Rządowa Agencję Rezerw Strategicznych. Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki zapewnił szefa ukraińskiego rządu o przekazaniu pomocy w zakresie sprzętu wojskowego do obrony przed potencjalną agresją ze strony Rosji.
– Jesteśmy gotowi przekazać Ukrainie kilkadziesiąt tysięcy sztuk pocisków i amunicji artyleryjskiej, zestawy pocisków przeciwlotniczych, ale także lekkie moździerze oraz drony rozpoznawcze i innego rodzaju broń o charakterze obronnym – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. I dodał: – Szeroko zakrojona pomoc w zakresie różnego rodzaju broni o charakterze defensywnym, do obrony Ukrainy to jedno. Gaz i polityka energetyczna to drugie. Wreszcie polityka gospodarcza i pomoc humanitarna – to trzecia sfera, gdzie pomagamy państwu ukraińskiemu.
Pogłębiona współpraca w sektorze energetycznym
Dodatkowo ze strony Rosji dochodzi do ataku hybrydowego. Również w sektorze energetycznym – w postaci ograniczania dostaw gazu i węgla. Premierzy Polski i Ukrainy rozmawiali o rozbudowie infrastruktury zwiększającej wolumen transportu gazu z zachodu na wschód z wykorzystaniem polskich terminali LNG.
Agresja Rosji na Ukrainę
Działania Moskwy stanowią rażące naruszenie zasad prawa międzynarodowego. W efekcie poziom napięć i ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego w naszym sąsiedztwie jest bardzo wysokie. Wspólnota międzynarodowa musi być gotowa do szybkiego i zdecydowanego zastosowania instrumentów pozostających w jej dyspozycji, w tym sankcji, w sytuacji rosyjskiego ataku na Ukrainę.
Polski premier podkreślił, że Krym, obwód Doniecki i Ługański zgodnie z prawem międzynarodowym są częścią Ukrainy. Na tych terenach nie powinno dochodzić do strefy wpływów przez Rosję. Ukraina jest suwerennym państwem, które wybrało integrację z zachodnią Europą. Każde państwo powinno móc samodzielnie i we własnym zakresie kierować swoim rozwojem.