Wśród głównych tematów spotkania znalazły się: agresja Rosji wobec Ukrainy oraz wdrażanie unijnego planu działania w sprawie geopolitycznych konsekwencji agresji Rosji przeciwko Ukrainie (współpraca z państwami trzecimi). Ministrowie spotkali się także z ministrem spraw zagranicznych Gruzji.
W dyskusji na temat agresji Rosji wobec Ukrainy minister Zbigniew Rau podkreślił, że Ukraina wciąż ma szansę pokonać rosyjskiego agresora, ale kluczowe są do tego: przyśpieszenie dostaw sprzętu i amunicji oraz zwiększenie przez UE budżetu Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju. Minister poparł ponadto ukraiński wniosek o rozszerzenie zakresu współpracy między Ukrainą a Centrum Satelitarnym UE.
„Polska kontynuuje wsparcie militarne Ukrainy. Przekazaliśmy myśliwce MiG-29 licząc, że ten krok zachęci pozostałe państwa członkowskie do dostarczenia Ukrainie nowoczesnych samolotów bojowych. Konieczne jest także zwiększenie budżetu Misji Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy” – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Minister wezwał ponadto do przyjęcia kolejnych sankcji (w tym wobec Białorusi) oraz ścisłego egzekwowania tych już przyjętych. Minister Rau podkreślił także, że nikt nie powinien poszukiwać formuły pokojowej, zanim sama Ukraina nie zdecyduje się usiąść przy stole negocjacyjnym.
W dyskusji o wdrażaniu unijnego planu działania w sprawie geopolitycznych konsekwencji agresji Rosji przeciwko Ukrainie (współpraca z państwami trzecimi) ministrowie podkreślili, że konieczne jest skuteczne przeciwdziałanie propagowanej przez Rosję na całym świecie kłamliwej narracji. Należy w tym celu wykorzystać jednolite przesłanie UE i państw członkowskich wobec krajów trzecich. Pozytywnie ocenili strategię działań UE w odniesieniu do pilotażowych krajów trzecich, czyli Brazylii, Kazachstanu, Nigerii i Chile.
Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Gruzji, szefowie dyplomacji UE podtrzymali generalne wsparcie dla procesu akcesji Gruzji do UE. Zwrócili także uwagę, że agresja Rosji wobec Ukrainy zmieniła sytuację geopolityczną na południowym Kaukazie, stwarzając nowe zagrożenia, ale także zwiększając znaczenie procesu integracji Gruzji z UE. Wyrazili oczekiwanie kontynuacji przez Gruzję niezbędnych reform oraz większej zbieżności polityki zagranicznej Gruzji ze Wspólną Polityką Zagraniczną i Bezpieczeństwa UE.
źródło: MSZ